kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Mayıs 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Geçici işçilere kadro

Yeni Haber
Kamu kuruluşlarında halen geçici işçi statüsünde çalışan 218 bin kişinin kadroya geçirilmesi çalışmaları sürüyor. Maliye Bakanlığı da, yeni sözleşmeliler için unvanlar itibarıyla ücret tavanları belirliyor.

Maliye Bakanlığı kamuda geçici işçi pozisyonlarında çalışanların hangilerinin sürekli işçi, hangilerinin sözleşmeli personel statüsüne alınacakları konusunda kamu kuruluşlarına yönelik bir dizi bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bu toplantılarda, büro işinde çalışan geçici işçilerin sözleşmeli, diğerlerinin ise sürekli işçi kadrolarına geçirileceği bildirildi.

Toplantıların ardından, ilgili kurum ve kuruluşlar, sözleşmeli ya da sürekli işçi kadrolarına atanacak geçici işçilerle ilgili kadro ve pozisyon tekliflerini hazırlamaya başladı. Bu süreçte Devlet Personel Başkanlığı da, kamu kuruluşlarından geçici işçilerle ilgili tekliflerini 1 Haziran'a kadar Başkanlığa iletmelerini istedi.

MEMURLAR KADAR MAAŞ ALACAKLAR

Bu arada Maliye Bakanlığı da, geçici işçi olarak çalışırken sözleşmeli statüsüne alınacaklarla ilgili yeni ücret skalası için harekete geçti.Bakanlıkta yürütülen çalışmalarda, halen geçici işçi olarak çalışanlardan sözleşmeliye geçecekler için unvanlar itibarıyla ayrı ayrı sözleşmeli ücret tavanları belirleniyor. Ücret tespitinde, fiilen yapılan iş ile öğrenim durumu da göz önünde bulunduruluyor.

Yeni ücret tavanlarının emsal memur maaşlarından fazla olmamasına da dikkat ediliyor.Ücret tavanları birkaç gün içinde kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilecek.

Kuruluşlar da, sözleşmeli statüsüne geçirilecek geçici işçilerin yeni sözleşme ücretlerini, tavanı aşmamak kaydıyla kendi mali durumlarına göre belirleyecek. Geçici işçilerden yeni sözleşme ücretini beğenmeyenler de, eskisi gibi geçici işçi statüsünde çalışmaya devam edecek. Çalışmaları yürüten Bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundular:


''Biz, ana unvanlar için grup grup sözleşme ücret tavanlarını tespit ediyoruz. Bunun için Devlet Personel Başkanlığı ile de koordineli çalışıyoruz. Ücret skalasını hemen kuruluşlara göndereceğiz. Ondan sonra insiyatif kurumlarda olacak. Kamu kurum ve kuruluşları, çalıştırdıkları personelin yeni sözleşme ücretlerini, tavan içinde kalmak kaydıyla kendileri saptayacak. Mevcut koşullarda A unvanı için örneğin 1.600 YTL tavan ücret konuldu. Daha önce 1.500 YTL alan geçici işçi için bu caziptir, ancak halen aynı unvanda olup da 2.500 YTL alan bir geçici işçi bunu kabul etmeyebilir. O zaman o kişi, isterse geçici işçi olarak kalabilir.''

İŞÇİLERİN MAAŞLARI DEĞİŞMEYECEK

Kanun gereği kamu kuruluşları, normalde işçilerce yürütülen işleri yapan geçici işçileri ise doğrudan sürekli işçi kadrosuna geçirecek.Sürekli işçi olanlar, eski ücretlerini almaya devam edecek.

Bu işçilerin ücretleri, kamudaki toplu iş sözleşmelerine paralel artış görecek. İlgili Kanunda belediyeler dışındaki kamu kuruluşlarının, sözleşmeli veya sürekli işçi statüsüne alınacak geçici işçilerle ilgili kadro ve pozisyon tekliflerini, 20 Temmuz'a kadar Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına iletmeleri öngörülmüştü.

Belediyelere ise bu işlem için 20 Ağustos'a kadar süre verilmişti.Ancak Devlet Personel Başkanlığı, belediyeler dışındaki kamu kuruluşlarının bu işlemi 1 Haziran'a kadar yapmalarını istiyor.

Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı, gelen teklifleri birlikte değerlendirecek ve vize talepleri kısa süre içinde sonuçlandırılacak. Bu şekilde geçici işçilerin kadroya alınması işlemleri de bitirilmiş olacak.

(AA)