kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Düğümü gece yarısı telefonu çözdü

ANKA
Yeni Haber
CHP ve DSP işbirliğinde beklenen uzlaşma bugün gerçekleşti. İki haftadır süren tartışmalarda "her türlü detay" en ince ayrıntısına kadar değerlendirildi. Sürecin kilidini ise dün gece gerçekleştirilen Baykal-Sezer görüşmesi açtı. DSP'nin "hakkaniyet" ölçüsündeki ısrarı görüşmede gündeme gelirken, iki parti tabanını da harekete geçirecek ortak bir yaklaşımda birleşildi. İşbirliği süreci, bundan sonra Baykal ve Sezer tarafından yürütülecek.

DSP'nin hafta sonunda Amasya'da yaptığı mitingde "Baykal istifa" sloganları atılması ve DSP lideri Zeki Sezer'in, CHP'ye yönelik "Bu meydanları yok sayarlarsa yolları açık olsun" şeklindeki değerlendirmelerinin ardından kopma noktasına gelen işbirliği süreci CHP ve DSP liderlerinin "işbirliği yapıyoruz" açıklamasıyla sonuçlandı.

Amasya mitinginden sonra DSP'ye olan kırgınlığını gizlemeyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu konudaki üzüntülerini DSP lideri Sezer'e de iletti. Bu noktada "bitti" denilen temaslar, Rahşan Ecevit'in "güç birliği mutlaka yapılmalı" açıklamasıyla yeniden hızlandırıldı.

HAKKANİYET TARTIŞMASI

DSP kurmaylarının "hakkaniyet" vurgusu sürece damgasını vurdu. Bu konuda yaşanan sıkıntı ise iki liderin dün gece yaptıkları telefon görüşmesinde aşıldı. Sezer, DSP yöneticilerinin ve parti tabanının kaygılarını Baykal'a anlattı. İki lider, "iki parti tabanında sinerji yaratacak" bir anlayış üzerinde karar kıldı. DSP lideri Sezer de bu sabah kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede son kararını vererek, "tamam" dedi.

SÜRECİ İKİ LİDER YÜRÜTECEK, HEYETLER OLUŞTURULACAK

İşbirliği sürecinde bundan sonraki süreci bizzat iki genel başkan yönetecek. Teknik konuların aşılması ve listelerin belirlenmesi içinse iki partiden birer heyet oluşturulacak. Bu konuda ilerleyen günlerde açıklama yapılacağı belirtildi.

Öte yandan DSP, sürecin Genel Başkan Zeki Sezer tarafından yürütülmesi için liderine tam yetki verdi. Yarın toplanacak Parti Meclisi de desteğini yineleyecek.

SİNERJİ YARATACAK BİR ANLAYIŞ

Sürece ilişkin ANKA'ya bilgi veren CHP ve DSP'li üst düzey yöneticiler, bundan sonra yeni bir dönemin başladığına dikkat çekti. İşbirliğinin hakkaniyet ölçülerinde yapılacağına dikkat çekilirken, bundan sonraki süreçte adayların nasıl dağıtılacağı konusunda sürdürüleceği belirtildi. Adayların, belirlenmesi için her iki parti de heyet oluşturacak.

RAKAM KONUŞULMADI

CHP kulislerinde dile getirilen iddialara göre, DSP'ye 14+8 milletvekili kontenjanı önerildi. Bu sayı ile DSP'nin grup kuracak sayıya ulaşacak olması "memnuniyet verici" olarak karşılandı. Diğer seçim bölgelerinde uygulanacak esaslar ise, her iki parti tabanını da harekete geçirecek, birlikte çalıştırabilecek" tercihlerle yapılacağı ifade edildi. DSP'nin grup kaygısı olmadığının altı çizilirken, bundan sonra iki partinin Meclis'te iki ayrı grup olarak verimli çalışmayı hedeflediği kaydedildi. Sayısal tartışmalar konusu ise DSP'de, "Sayısal konu dert edilecek olsaydı bu bir araya geliş olmazdı. Biz bu konuda iki liderin alacağı karara güveniyoruz. Gelinen noktada ortak işbirliği konusunda bir kararlılık ortaya konuldu. Önemli olan DSP ve CHP'nin işbirliği içinde yer almasıdır. Bu bir nişanlılık dönemidir. Aynı çatı altında isim altında olunmasa da birlikte hareket etmek üzere yola çıkan iki köklü parti var" şeklinde değerlendiriliyor.

RAHŞAN ECEVİT MEMNUN

"Güç birliği mutlaka yapılmalı" diyerek sürecin hızlanmasında etkin rol oynayan Rahşan Ecevit de sürecin olumlu şekilde bitirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rahşan Ecevit'in, işbirliği ile Türkiye'nin önünün açılacağını söylediği belirtildi. Rahşan Ecevit, konuyla ilgili olarak yarın bir basın toplantısı yapacak.