kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Şubat 2009, Pazar
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İsrailli turistlerin sayısında düşüş yaşanabilir

Giriş Saati : 01.02.2009 13:04
Güncelleme : 01.02.2009 17:18
Yeni Haber
Davos'ta Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında yaşananların ardından, İsrailli turistlerin de Türkiye'ye yönelik ilginin azaldığı bildirildi. Pesach tatili ve yaz dönemi için Türkiye'de rezervasyon yaptıran İsrailli turistlerin, tatillerini iptal etmeye başladıkları belirtildi.

Haaretz gazetesinde yer alan haberde Türkiye'nin, İsrailli turistler için en popüler tatil yeri olduğuna dikkat çekildi. İsrail'den yurtdışı tatil seyahatlerinin yüzde 13'ünün Türkiye'ye yapıldığını belirten gazete, bu oranın sağladığı yıllık gelirin de 300 milyon doları bulduğuna dikkat çekti.

İsrailli turistlerin yüzde 70'inin ise Antalya'yı tercih ettiği kaydedildi.

Ancak gazeteye konuşan İsrailli Arkia Havayolları CEO'su Gad Tepper, önümüzdeki bahar ve yaz ayları için Türkiye'deki otellerle yaptıkları görüşmeleri, "kendilerini orada güvenli hissedecekleri ve Türkiye'de istendiklerini hissedecekleri döneme kadar" durdurduklarını söyledi.

Tepper, seyahat taleplerinin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'a yönlendirildiklerini aktardı. Başı iş komitelerinin ve kamu kurumlarının Türkiye'deki faaliyetlerini iptal ettiklerini ifade eden Arkia CEO'su, Türkiye'ye yönelik uçuşlarda sefer sayısının da düşürülebileceği sinyalini verdi.

Flying Carpet adlı seyahat acentesinin CEO'su Eyal Kashdan da gazeteye açıklamasında Türkiye'ye rezervasyonların yüzde 50 düştüğünü söyledi.
Issta Travel Lines şirketinden Ronen Karso da İsrail Elektrik Şirketi işçi komitesinin bu yıl Türkiye'ye bir gezi düzenlemeyeceğini açıkladı. Karso, sendikaların da aynı şeklide yapacaklarını kaydetti.

İsrail Turist ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Yossi Fatal ise seyahatseverlerin bu tür bir boykot yapmalarının, İsrail'de alışılmadık bir durum olduğunu dile getirdi. Ancak bu Davos'un etkisinin, görüldüğü gibi ciddi olacağını düşünmediğini dile getirdi. Fatal, "İsrail hafızası uzun değildir. Yarım yıl bir buz çağı gibidir ve hatıralar kaybolur" dedi.

CİHAN