kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Ağustos 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
PİYASADAKİ BANKNOTLARIN % 48'I 50 YTL, % 34'Ü 100 YTL

Yunus Emre'li TL'yi ekimde göreceğiz

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
1 Ocak 2009'da YTL'den TL'ye dönülecek. İlk tanıtım ekimde yapılacak. Türk halkı 200 TL ile tanışacak. Euro boyutunda olacak paralarda Yunus Emre, Nene Hatun gibi figürler de yer alacak..
Merkez Bankası'nın, 1 Ocak 2009'da tedavüle çıkacak TL banknotlarla ilgili hazırlıkları son aşamaya girdi. Yılbaşından itibaren YTL'den TL'ye dönülecek. Ekim ayında tanıtımı yapılacak TL banknotlar, yüksek güvenlik özellikleri taşıyacak, tüm resimleri ve rengi değişecek. TL banknot, Euro boyutlarına yakın büyüklükte olacak. Yeni yılda Türk halkı 200 TL ile tanışacak. Eski banknotlar ise fabrikaların fırınlarında yakılarak değerlendirilecek.

1 OCAK'TA TL ÇIKIYOR
Halen tedavüldeki en büyük küpür 100 YTL. Dolaşımda ise en fazla 50 YTL'lik küpür bulunuyor. Merkez Bankası yetkilileri, dolaşımdaki banknot dağılımı, sahte banknotlar, eski banknotların kullanım biçimi, TL banknot hazırlıkları ilgili olarak şu bilgiyi verdiler:

* PARA YAKILIYOR: Banknot kırpıntılarının değerlendirilmesi konusunda TÜBİ- TAK ile yürütülen çalışmalar sonucunda alternatif yöntemler tespit edilmiştir. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan yöntem, kırpıntıların çeşitli tesislerde ve fabrikalarda yüksek sıcaklık derecesinde yakılarak değerlendirilmesi veya katı atık toplama merkezlerine gönderilmesidir.

* TL EKİMDE TANITILACAK: Banknot tasarımı ve üretimi konusunda uluslar arası teknolojik gelişmeler yakından takip edilmektedir. Türk Lirası'na geçilmesi aşamasında, kupür boyutlarının kendine has ölçüleriyle en ideal şekilde oluşturulması sağlanmıştır. 1 Ocak 2009'da dolaşıma çıkarılacak "Yeni" ibaresi kaldırılmış E-9 emisyon grubu banknotların özellikleri Ekim ayında tanıtım kampanyası çerçevesinde açıklanacak.
Haberin fotoğrafları