kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Aydın Doğan

iddaa'da Doğan'a uygun bilanço kriteri

iddaa şartnamesinde 3 önemli değişiklik var. Bayi sayısının düşürülmesi, borç ve özkaynak şartlarındaki iyileştirme Doğan'ın ortağı Lottomatica'yı işaret ediyor..
Spor Toto tarafından son anda ertelenen iddaa ihalesine ilişkin şartnamede Aydın Doğan ve ortağı Lottomatica'yı işaret eden bayilik şartı indiriminden sonra özkaynak ve borçluluk oranları konusunda da değişiklik yapıldığı belirlendi. Lottomatica'nın tutturamayacağı özkaynağın aktiflere oranına ilişkin şart 0.35'ten 0.10'a çekilirken kısa vadeli borçların özkaynağa oranının da 0.75'ten 0.60'a indirildiği ortaya çıktı.

DEVLER İLGİLENİYOR
Dünya devleri Ladbrokes, Lottomatica, Yunan Intralot, Austria Lottary'nin yanı sıra Türkiye'den Esas Holding, Arena, Net Holding, Coral, Doğan Grubu ve halihazırda iddaa'yı işleten Karamehmet'e ait İnteltek iddia ihalesi için hazırlanıyor. İhaleye Doğan Grubu, İtalyan Lottomatica ile giriyor. Yıllık minimum 1.5 milyar dolarlık ciro garantisiyle 10 yıllık ihaleye çıkmaya hazırlanan Spor Toto Teşkilatı, geçen hafta 21 Temmuz olarak kararlaştırdığı iddaa ihalesinin tarihinin 12 Ağustos'a çekildiğini duyurmuştu. Ancak tarih yanında şartnamede de değişiklikler yapıldığı öğrenildi. En önemli revizyon bayi şartında oldu. Eski şartnamede bayi şartı 2 bin 400 olarak konuldu ancak yenisinde kurulması gereken bayi sayısı 1000' indirildi. Bu şartın Lottomatica için düşürüldüğü belirtilirken bu iddiaya bilanço yeterliliğine yönelik şartlarda yapılan değişiklikler de eklendi.

BORCU ARTTI
Buna göre eski şartnamede özkaynağın aktife oranı yüzde 35 öngörülürken, oran yeni şartnamede yüzde 10'a çekildi. Bir diğer değişiklik ise borçlarla ilgili. Verilere göre kısa vadeli borçların özkaynağa oranının yüzde 75'ten küçük olması gerekirken bu şartın yüzde 60'a indirildiği öğrenildi. Lottomatica'nın yüzde 35'lik şartı tutturamadığı nedeniyle oranın yüzde 10'a çekildiği, kısa vadeli borçlarının da geçen yıl Gtech'i aldığı için yüksek olduğu belirtildi. Şirketin bu alışveriş nedeniyle bilançosunda 2.2 milyar Euro'luk borç olduğu, bu yüzden borçluluk şartının düşürülüğü iddialar arasında.
Haberin fotoğrafları