kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bol kepçeye alışık ABD'liler ketçaba su katmaya başladı

MAHMUT SANCAK
Enflasyonun hızla yükseldiği ABD'de 'Amerikan tarzı yaşam' tehlikeye girdi! Kemerlerin iyice sıkıldığı ülkede uzmanlar tasarruf için ete ekmek ve fasulye, ketçapa ise su katılmasını tavsiye ediliyor..
ABD'de haziran ayı tüketici fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 5 oranında artması ve benzin fiyatlarının sürekli yükselmesi bol kepçe yaşayan ABD'lilere kemer sıktırmaya başladı. Yıllarca tüketim denildiğinde ilk akla gelen ülke durumundaki ABD'de artık tek hedef tasarruflu yaşamak. Yakın zamana kadar arazi aracı veya kamyonetten başka araç kullanmayan ABD'liler artık küçük ve tasarruflu araçlara yöneliyor. Hatta hazır yemek geleneğini bile terk etmek zorunda kalan çok sayıda ABD'li kolları sıvayıp mutfakta yemek pişirmeye başladı. Amerikan halkını daha tasarruflu yaşamaya ve pahalılıkla başa çıkma konusunda desteklemek için televizyon programlarından internet sitelerine kadar bir çok kanaldan öneri içeren yayınlar yapılıyor.

BİRA YERİNE MUSLUK SUYU
Ulusal Perakende Kurumu Başkanı Tracy Mullin'in yaptığı açıklamaya göre ABD'li tüketicilerin satın alma alışkanlıkları başta olmak üzere yaşam tarzlarında önemli değişiklikler gözlemlenmeye başlandı. Yapılan araştırmaya göre ABD'liler eskisi gibi sık sık alışverişe çıkmadıkları gibi artık alışveriş arabalarını da tıka basa doldurmuyor. Akşamları restoranlara gidenlerin sayısı ise hızla azalıyor. Ayrıca tüketiciler yıl içinde de tatile çıkabilmek için günlük giderlerinden kısıyor. Öyle ki son 5 yıldır adeta satış rekorları kıran vitamin içecekleri ve bira satışları son aylarda adeta bıçak gibi kesildi. Yapılan açıklamalarda tüketicilerin pahalı vitamin içecekleri yerine musluk suyu içerek tasarruf etmeyi tercih ettikleri ifade ediliyor.

TOK TUTAN ÜRÜNLERİ YİYİN!
New York Belediyesi Tüketicileri Koruma Departmanı ise tüketicilere tasarruflu yaşamanın yollarını gösteren bir internet sitesi hazırladı. Sitede alışveriş, ev hayatı ve benzin kullanımında tasarruflu olabilmek için pratik bilgiler yer alıyor. Yetkililer tüketicileri aç karnına alışverişe çıkmamaları konusunda uyarırken patates cipsi yerine muz ve elma gibi daha uzun süre tok tutan gıdalara yönelmelerini öneriyor. Diğer yandan ketçap ve mayonez gibi ürünlerin daha uzun süre kullanılabilmesi için içlerine su katılmasının önerildiği sitede ete fasulye ve ekmek katarak miktarının artırılabileceği belirtiliyor.