kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Başbakan Erdoğan, mikrokrediden yararlanan 10 bininci üyelere hediye çeklerini dağıttı. Erdoğan, ilk çeki Diyarbakırlı Türkan Dalgıç'a verdi.

'Ben dağıtıyorum, tabii ki benim valim de kömür dağıtacak'

Başbakan Erdoğan, gıda ve kömürün parti propagandası yapmak için dağıtıldığı iddialarını reddederken, "İşte sosyal bir hukuk devleti bu demek" dedi..
İLİŞKİLİ HABERLER
'Ben dağıtıyorum, tabii ki benim valim de kömür dağıtacak'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, valilere 'vatandaşın kapısını çalın, gerekirse kömür kamyonunun şoför mahalline oturun, siz gidin dağıtın' tavsiyesinde bulunduğunu belirterek, "Beni eleştirdiler. 'Türkiye Cumhuriyeti'nin valisi kömür dağıtır mı?' dediler. Ben dağıtıyorum, tabii ki benim valim de dağıtacak. Bunu yaptığımız zaman büyüyeceğiz" dedi. Türkiye Grameen Mikrokredi Programı kapsamında 10 bininci kredi alan vatandaş için düzenlenen törende konuşan Erdoğan, gıda ve kömür dağıtırken sosyal dayanışma sağladıklarını, mikrokredi uygulamaları ile herkese balık vermeyi değil, balık tutmayı öğrettiklerini söyledi.

ANAYASADA TANIMLI
Hükümetin ekonomi politikalarını eleştirenlere, "Fatihpaşa mahallesi, Mamak, Karagümrük neresi?" diye sorulsa bilemeyeceklerini savunan Erdoğan, "Böyle bir derdi yok ki. Kömür, ders kitabı, ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtıyoruz. Söyledikleri şu; 'Siz bunu parti propagandası yapmak için dağıtıyorsunuz.' Bu devlet anayasada nasıl tanımlanıyor? Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti. Sosyal hukuk devleti ne demek? Sosyal bir hukuk devleti bu demek işte" dedi. Erdoğan, açlık sınırının altında yaşayan kişi sayısının azaldığını, günlük 1 dolar gelirin altında yaşayan fert sayısının sıfırlandığını belirtirken, en alt grubun gelirinin de yaklaşık 6 kat arttığını söyledi.