kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Temmuz 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Toraman'a af yolu

Fatih Doğan-Vahap Hacıoğlu
Beşiktaş'ta Üzülmez istenmiyordu; kaptanların da değişmesi planlanıyordu. Kavga ekmeğe yağ sürdü Toraman 4.5 milyon euro, Üzülmez ise 500 bin YTL'ye satışa çıktı. Toraman'ın kalması için ortam yaratıldı..
Beşiktaş'ta Başkan Yıldırım Demirören, Genel Sekreter Kenan Öner ve Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu başta olmak üzere yönetim kurmaylarının kadro dışı bırakılan İbrahim Üzülmez ve İbrahim Toraman için belirledikleri yol haritasını SABAH araladı.

*İBRAHİM TORAMAN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Avusturya kampında yumruk yumruğa kavga eden 2 futbolcu için farklı senaryolar ortaya atıldı. Bunlardan biri de şöyleydi: Üzülmez'in uzun süredir kaptanlıktan alınması planlanıyordu; 1 yıl sözleşmesi kalan Delgado'ya ise kaptanlık pazubandı yönetim tarafından verilmek isteniyordu. Son 1 yıldır takımla arasına seviye koyan Toraman'ın bir de bu olayda taraf olması yönetimin planlarına adeta yağ sürdü. Olayın olduğu gece Demirören, Öner ve Soğancıoğlu apar topar iki futbolcu için önemli bir karar aldı. Kavga haberi de maksatlı olarak bazı medya mensuplarına saat 00.18 gibi yönetimin bilgisi dahilinde sızdırıldı. Olayın büyüklüğü ve iki futbolcunun farklı uçaklarla Türkiye'ye döneceği bilgisi de açıklanırken, kavganın aile içinde kapatılma fırsatı ortadan kaldırıldı.

TELEFONUNU KAPAT VE SUS
Olayın basında geniş yer bulması üzerine yönetim ikinci planının startını verdi. Toraman'a olay akşamı telefonunu kapatması ve kimseye demeç vermemesi yönünde talimat verildi. Milli futbolcuya, "Avusturya'dan birlikte gideceksiniz ama sen döneceksin. Bir süre konuşma. Telefonunu kapat" denildi. Üzülmez, "Ben kaptanlık görevimi yaptım. Yönetim ve teknik kadronun arkamda durmasını bekliyorum" dese de attığı ilk yumruk kendinin değil yönetimin elini güçlendirdi. Yönetim kavganın olduğu günün ertesinde Delgado'yu birinci kaptan, Nobre'yi ise ikinci kaptan yaptığını açıkladı. Önceki gün yapılan yönetim kurulu toplantısında iki futbolcu da satışa konurken, başkan Demirören bu önemli toplantıya katılmadı. Çünkü Üzülmez ve Toraman ile ilgili karar önceden verilmişti.

BONSERVİSLERİ DOĞRULUYOR!
Beşiktaş yönetiminde, "İkisini satışa koyalım. Toraman'ı hemen geri çağırırsak bunu insanlara anlatamayız. Sonuçta ikisi de taraf ve ikisi de kaptan. Üzülmez'i göndermek için yolu açalım. Toraman'a ise yüksek bonservis bedeli koyalım" fikri ağırlık bastı. Özel toplantıda gündeme gelen bir soru ise önemliydi. "Toraman'a isteyeceğimiz yüksek bonservis rakiplerin ödeyemeyeceği şekilde olacak. Ya öderlerse ne olacak?" sorusunun yanıtı da kısaydı: "O zaman satarız." Beşiktaş iki futbolcudan Toraman için 4.5 milyon euro, Üzülmez için ise 500 bin YTL bonservis bedeli belirledi. Bu rakamlar yukarıdaki senaryoyu doğrular nitelikteydi.