kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bulgaristan'da futbol skandalı

Yeni Haber
Bulgaristan Birinci Futbol Ligi'nde 2007-2008 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan CSKA Sofya takımının lisansının UEFA tarafından iptal edildiği ortaya çıktı.

Bulgaristan Futbol Federasyonu (BFS) Lisans Komisyonu Başkanı Nikolay Kristev, CSKA Sofya'nın lisansının iptal edildiğinin kendilerine dün bildirildiğini belirterek, ''UEFA aralarında aidatların ödenmemesi de dahil olmak üzere toplam 17 gerekçe ile CSKA Sofya'nın lisansını iptal etmiş. Bu durumda CSKA Sofya, Şampiyonlar Ligi ön eleme karşılaşmalarına katılamayacak'' dedi. Kristev, UEFA'nın kararına Bulgaristan Futbol Federasyonu olarak bir mektupla itiraz ettiklerini de ifade ederek, ''Umudumuz kararın geri alınmasıdır. Şampiyonlar ligi için başka bir Bulgar takımını UEFA'ya bildirmeyi düşünmüyoruz. Ligimizin şampiyonu CSKA Sofya'dır'' diye konuştu.

Bu arada, CSKA Sofya'nın başkanı Aleksandar Tomov, bir basın toplantısı düzenleyerek, yaşanan skandalın tüm sorumluluğunu üslendi. CSKA Sofya'nın ekonomik sıkıntı içinde olduğunu kabul eden ve taraftardan özür dileyen Tomov, ''Ancak her şeye rağmen UEFA'nın böylesine katı bir karar alması bizi üzmüştür. Karara tabii ki itiraz edeceğiz. Bunu Bulgaristan'a ve CSKA'ya karşı düzenlenmiş bir komplo olarak değerlendiriyoruz'' dedi.

Aleksantar Tomov, basın toplantısının ardından kulüp binasından çıkarken kızgın taraftarların saldırısına uğradı. Tomov'u saldırgan taraftarların elinden çevrede geniş güvenlik tedbirleri alan polis son anda kurtardı.Bulgaristan'daki futbol gözlemcileri, UEFA tarafından affedilmemesi durumunda, 60 yıllık geçmişe sahip CSKA'nın iflas edeceği ve birinci ligden amatör lige düşeceği görüşünde birleşiyorlar.

CSKA Sofya'nın son 3 yıldır sürekli zarar ettiği ve vergi daireleri ile çeşitli kuruluşlara toplam 1.7 milyon avro borcu olduğu öğrenildi.