kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mayıs 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

MHP'li Paçacı: Dinlendiğimiz kuşkusunu biz de taşıyoruz

Yeni Haber
CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın parti genel merkezindeki makamında yaptığı bir görüşmenin AKP'ye yayın bir gazetede yayınlanmasıyla ortaya çıkan dinlenme iddialarına MHP'den de tepki geldi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, "vahim bir olay, iddialar ciddi bir şekilde incelenmeli" derken, "o kuşkuyu biz de taşıyoruz, teknik gelişmeler artık böceksiz de dinlemeye imkan veriyor, dışardan dinleme yapılabiliyor. Bu cihazlar kimlerin elinde var, ve hangi amaçlarla kullanıyor, bunun ortaya çıkarılması lazım" şeklinde konuştu. Paçacı, yetkili kurullarında henüz ele almadıklarını ancak gensoru verilirse bu iddiaların Meclis zemininde tartışılmasından yana olduğunu söyledi.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın parti genel merkezindeki makamının dinlendiği iddialarını ANKA'ya değerlendirdi. İddiaların ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirten Paçacı şunları söyledi:

"Vahim bir olay. Özel hayatın gizliliği, haberleşme hürriyeti gibi temel haklar çiğnenmiş durumdadır. Bu dinleme ve gözetleme işlerini kimler yapıyorsa deşifre edilmeli ve yasal süreç başlatılmalıdır. Anamuhalefet partisinin genel sekreterinin dinlenmesinin gerekçesi devletin güvenliği olamaz, eğer dinleniyorsa ortada siyasi bir niyet var demektir. Onun da mutlak surette yargıya intikal ettirilmesi gerekir."


"BİZ DE O KUŞKUYU TAŞIYORUZ"

Paçacı, dinleme iddiaları konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 20 Mayıs'ta Meclis grup toplantısında söylediği sözlere dikkat çekildiği ve "MHP'nin de dinlendiği kuşkusu taşıdığı"şeklinde yorumlandığına ilişkin bir soruya ise " biz de o kuşkuyu taşıyoruz. Teknik gelişmeler böcek olarak tabir edilen dinleme cihazı olmadan da dinlenilmesine imkan veriyor. Dışarıdan dinleme yapılabiliyor. Bu cihazlar kimlerin elindedir, ne amaçla kullanılmaktadır bütün bunların açığa çıkarılması gerekir" karşılığını verdi. Paçacı, CHP'nin gensoru ya da soruşturma önergesi vermesi durumunda buna destek verip vermeyeceklerine ilişkin bir soruya da "henüz yetkili kurullarımızda konuşmadık ancak gensoru verilirse bu iddiaların meclis zemininde tartışılmasından yanayım" yanıtını verdi.

(ANKA)