kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Danıştay'ın din dersi kararına eleştiri

Yeni Haber
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilköğretimde ve liselerde zorunlu olarak okutulmaya devam edilmesi gerektiğini belirterek Danıştay'ın din derslerinin zorunlu tutulamayacağı yönündeki kararını eleştirdi. Bardakoğlu, "Bu karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararın adeta Türkiye'ye uyarlaması ve onun gölgesinde gibi duruyor" dedi.

2008 yılı Hac organizasyonuna ilişkin basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin ilköğretim ve liselerde zorunlu olarak okutulmaya devam edilmesi gerektiğini belirterek "Bu bir kültür dersidir, bu çocuklarımızı namaza alıştırma, daha fazla dindar yapma değil; din hakkında daha bilgili yapma dersidir. Böyle olduğu için de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olarak okutulmasında adeta zorunluluk, zaruret vardır" dedi.

AİHM BU KONULARDA BİLGİSİZCE ÇOK RAHAT KARAR VERİYOR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Din Kültürü dersiyle ilgili son kararın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararın adeta Türkiye'ye uyarlaması gibi durduğunu savunarak "Karar, onun gölgesinde gibi duruyor ve onun içindeki yanlışlıklar, AİHM'in kararındaki yanlışlıkları daha ciddi boyutta katlanarak devam ediyor" dedi. En ciddi yanlışlığın İslam'ın ortak paydasını, İslam'ın ortak bilgisini sanki yanlı, yönlü, bir mezhebe ait bir görüşmüş gibi algılama yanlışı olduğunu ifade eden Bardakoğlu, "AİHM'in yanlışlığı odur ve yargının neyin din olduğu, neyin din olmadığı hakkında karar vermesinin hangi verilere dayandığı, hangi üniversite görüşüne, hangi rapora dayandığı konusunda ciddi kuşkularım var" dedi. Bardakoğlu, AİHM'in bu konularda bir ilahiyat uzmanı gibi, ama bilgisizce çok rahat, kendini karar vermekle yükümlü veya yetkili gördüğünü bildirerek "Bana göre ciddi bir yanlışlık. Daha çok yargı kararları haklar, özgürlükler konusunda olmalı. Din tanımı ve dinin nasıl olması gerektiği konusunda bir belirlemeye gitmemeli ve bunu yetkili kurumlara bırakmalıdır" diye konuştu.

ÜÇ HASTA YANLIŞ TEDAVİ EDİLDİ DİYE HASTANE KAPATILMAZ

Bardakoğlu, dersin verilmesinde yanlışlıklar varsa bunların düzeltilebileceğini belirterek "Uygulamada yanlışlık var diye Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olmasına karşı çıkmak 3-5 hasta yanlış tedavi edildi diye bir hastaneyi kapatmaya benzer. Yanlışlıkla mücadele etmek, doğruyu yapmak varken hastaneyi kapatmak hiç kimsenin aklına gelmemelidir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Aleviliğin İmam Hatip müfredatına alınmasını da değerlendirerek "Alevilik İslam'ın özünde olan bir şey. İmam Hatip müfredatında olmasından daha doğal bir şey olamaz" diye konuştu.

(ANKA)