kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Mart 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Verimlilik düşük, işgücü kullanımı zayıf"

Yeni Haber
OECD'nin Büyümeye Geçiş 2008 Raporunda Türkiye'de verimliliğin düşük, işgücü kullanımının zayıf olduğu belirtildi.

Raporda geçen yıl kamuda bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılmasına ilişkin herhangi bir faaliyet yapılmadığı belirtildi, asgari ücret artış hızının yavaşlatılması, kıdem tazminatının düşürülmesi, bölgelere göre asgari ücret uygulanması, okullara öğrenci başına fon ayrılması, gereksiz alanlara değil eğitime fon ayrılması, öğrencilerin değişik ihtiyaçlarının dikkate alınması, erken emekliliğe teşviğin azaltılması tavsiye edildi.

OECD'nin yıllık Büyümeye Geçiş 2008 (Going for Growth 2008) raporu yayınlandı. OECD ülkelerinin ekonomik reform politikalarının incelendiği raporun Türkiye'ye ayrılan bölümünde, "Son yıllarda büyümede hızlanma eğilimine karşın kişi başına GSYİH, OECD ortalamasının oldukça altındadır. Verimlilik çok düşük ve işgücü kullanımı zayıftır" denildi.

"Politika öncelikleri" bölümünün "İşgücü maliyetinin düşürülmesi" paragrafında Türkiye'nin karşılaştığı zorluklar ve öneriler şöyle ifade edildi:

"İstihdam maliyetinin azaltılması ve kayıtlı sektörde istihdamın özellikle de emek verimliliği düşük bölgelerde artırılması için bordro üzerinden alınan vergilerin önemli ölçüde düşürülmesi. asgari ücretteki artış oranının yavaşlatılması ve bölgelere göre farklılaştırılması tavsiye edilmektedir."

İstihdamın artırılması açısından "İşgücü maliyetinin" düşürülmesi bölümünün "Yapılan faaliyetler" kısmında ise şöyle denildi:

"İşgücünün asgari maliyetiyle ilgili yapılmış önemli bir faaliyet yoktur. Bununla birlikte hükümetin 2007 sonlarında ilan ettiği Eylem Planı'na göre, işverenler üzerinde özürlü istihdamıyla ilgili yüksek maliyetli yükümlülükler azaltılmış olacaktır. Aynı zamanda hükümetin 2008 Programı sosyal güvenlik primlerinin aşamalı olarak azaltılmasını içermektedir."

İŞ GÜVENCESİ

"İş güvencesi reformu" bölümünde kayıtlı sektörde istihdamı artırmak için kıdem tazminatının azaltılması ve geçici işçiliğin kolaylaştırılması tavsiye edildi. Hükümetin 2008 programında emek piyasasında esnekliğin artırılmasını hedeflediği, bu çerçevede geçici işçi çalıştırmanın kolaylaştırılacağı kaydedildi. Rapora şöyle devam edildi:

ÖNEMSİZ YERLERE DEĞİL EĞİTİME HARCAMA

"-İlk ve orta öğretimde kalite ve erişilebilirliğin artırılması.

Zorluklar-Tavsiyeler: Tüm genç nüfusa iyi bir eğitim temin edebilmek için eğitim harcamalarının artırılması, bunun önceliği düşük alanlardan yapılacak kesintilerle karşılanması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda okullara ayrılacak fonların öğrenci başına belirlenmesi, öğrenci topluluklarının ihtiyaçlarındaki farklılıkların göz önüne alınması ve daha fazla yönetim sorumluluğu ve mali sorumluluk temin edilmesi de tavsiye edilmektedir.

Yapılan Faaliyetler: 2005'teki müfredat reformlarını izleyen dönemde üniversiteye girişte öğrencilerin ortaöğretim başarılarına daha fazla ağırlık verilmesini sağlayan bir reform yapılmıştır.

-Üretimle ilgili mevzuatta basitleştirilme.

Zorluklar-Tavsiyeler: Verimliliği artırmak için üretim piyasasıyla ilgili mevzuatın, özellikle de piyasaya girişi engelleyen sektörel ruhsatlarla ilgili kuralların basitleştirilmesi ve 'Bağlantı Endüstrilerinde' daha fazla rekabetin cesaretlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yapılan faaliyetler: İdari basitleştirme yani bürokrasi ve kırtasiyeciliği azaltma yönünde bir faaliyet olmamıştır. Bununla birlikte Hükümet 2008 Programında rekabetçi bir elektrik piyasasının oluşması amacıyla kamuda elektrik üretim ve dağıtım tesislerini özelleştirmeye başlayacağını ilan etmiştir."

ERKEN EMEKLİLİK TEŞVİK EDİLMESİN

"Kayıtlı sektördeki işçiler için erken emeklilik teşviklerinin azaltılması" paragrafında ise "İşgücü kullanımını güçlendirmek için net emeklilik ücretlerinin düşürülmesi ve bir tasarruf sistemi çerçevesinde, kıdem tazminatına hak kazanarak emekli olan işçilerin yerlerine yenilerinin alınması yoluyla, kayıtlı sektördeki işçiler için erken emeklilik teşviklerinin azaltılması tavsiye edilmektedir" şeklinde ifade edildi.

Raporda bu alanda 2008'de yürürlüğe girmesi beklenen Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın kadın ve erkekler için yasal emeklilik yaşını 2048'den itibaren 65'e yükselteceği hatırlatıldı.

(ANKA)