kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Mart 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Raif Türk, mermer ihracatında Diyarbakır'da birinci, ülke çapında ise ilk 6 içinde bulunuyor

141-142'lik 'sürgün' gazeteci mermerin 1 numaralı ismi oldu

ŞAH TANYERİ
1980'lerde Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürü iken komünizm propagandasından hapis yattığı ihbar edilince muhabir olarak Bursa ve Ankara'ya gönderilen Türk, istifa edip mermer sektörünü yarattı..
Bu haftaki başarı hikayemizin kahramanı Raif Türk, eski bir gazeteci. Benim de SABAH'tan önce uzun yıllar çalıştığım Anadolu Ajansı'nda (AA) 7 yıl görev yaptı. 1985'te AA Diyarbakır Bölge Müdürü iken, kendi deyimiyle ilk "sürgün"e giden AA çalışanı olmuş. Üstelik tenzili rütbe ile. Gerisini Türk'ten dinleyelim. "Bölge Müdürü iken bir dilekçeyle beni ihbar etmişler. 1972'de kömünizm propagandasından, 141- 142'nci maddeden (düşünceyi suç sayan TCK'nın ünlü bu maddeleri 1991'de kaldırıldı) 2.5 yıl hapis yatmıştım. 1985'te Bursa'ya muhabir olarak gönderdiler. İstanbul veya Ankara deyince, Ankara'da Yurt Haberleri'ne verdiler. 5 ay kalıp ayrıldım."

MERMERİ HAMAMDA GÖRÜRDÜM
Türk, bir gazete çağırdığı halde gitmeyip, madencilik hevesinin peşinden koşmaya başlamış. "Bir iki yerde krom bakır madeni olduğunu duydum, ilgilenmeye başladım. Mermerle tanıştım. O güne kadar mermer hamamda gördüğüm bir şeydi" diyen Türk, krom için gittiği Kulp ilçesinde mermer yatakları bulduğunu anlatıyor. Raif Türk'e kulak verelim: "Madeni bulunca, ruhsatını aldım, ortak edindim. Ama 1988-1990 arası başarılı olamadık. Bölgede çatışma oluyor, hatta ocağa top mermisi düşüyordu. İmkânlar da sınırlıydı. Önce Antepli, sonra İtalyan ortağım dayanamayıp kaçtı. 1995'de bu kez ortaksız işe başladım. Ankara'da bir hurdacıdan dozer ve kompresör aldım. O yıl 12 kişi ile bin metreküp mermer üretebildim. Bu, kayıtlara göre Diyarbakır'ın ilk mermer üretimi oldu. Bugün Dimer şirketim, Hazro, Hani ve Adıyaman'daki 5 ocaktan yılda 90 bin metreküp mermer çıkarıyor."