kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tekel Sigara'ya 1.72 milyar dolarlık teklif

Yeni Haber
Tekel Sigara'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco (BAT) Tütün mamülleri Sanayi ve Ticaret A.Ş verdi.

Hilton otelinde yapılan ihalenin yazılı turunda, en düşük teklifi veren CVCI-Doğan-TÜTSAB Ortak girişim grubu elendi.1 milyar 660 milyon dolar 'başlangıç fiyatı' ve 10 milyon dolar artırma aralığı ile 'açık artırmaya' geçildi.Açık artırmanın ilk turunda LİMAK- PI Turkey LLC ortak girişimi gurubu ihaleden çekildi.

İkinci turda BAT 1 milyar 690 milyon dolar, Strand Investment S.AR.L ise 1 milyar 700 milyon ABD doları teklif verdi.Üçüncü turda, BAT teklifini 1 milyar 710 milyon dolara yükseltirken, Stand Invenstment ihaleden çekildi.İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu, BAT'tan nihai teklifini isterken, BAT son teklifini 1 milyar 720 milyon dolara yükseltti.Böylece en yüksek teklifi BAT vermiş olurken, İhale komisyonu başkanı Aksu, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını açıkladı.

İhale Komisyonu tarafından, ihale sonucuna ilişkin bir karar verileceğini anlatan Aksuk, bu kararın, Rekabet Kurulunun görüşüne müteakip 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu gereğince ÖYK'nın onayına sunulacağını bildirdi.Aksu, bu karar çerçevesinde, ihale lehine sonuçlanan teklif sahibi ile ihale şartnamesi çerçevesinde sözleşme imzalanacağını ve özelleştirmeye konu olan varlıkların alıcıya devredileceğini kaydetti.

BAT'IN PAZAR PAYI YÜZDE 38'E VURACAK

Bu arada Tekel Sigara İhalesi'ni 1 milyar 720 milyon dolarla kazanan British American Tobacco Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (BAT) pazar payını, Tekel'i devralması durumunda yüzde 38'e yükselecek.

BAT'ın sigara pazarında miktar bazındaki payı yüzde 7 düzeyinde bulunuyor. Tekel'in pazar payının da yüzde 30-31 aralığında olduğu belirtildi. BAT, özelleştirme sonrası sürecin tamamlanıp, şirketi devralmasının ardından yüzde 38 pazar payı ile Türkiye'de sigara ve tütün mamulleri piyasasında en büyük şirketlerden biri haline gelecek.

BAT, Türkiye pazarına 2002 yılında girmiş ancak pazar payını en fazla yüzde 10 düzeyine çıkarabilmişti.

AJANSLAR