kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Rahat olun, dolar yükselmedikçe benzin fiyatları el yakmayacak!

Furkan ALP EKONOMİ
Petrol analistleri son 13 ayda yüzde 69 değerlenen ABD ham petrolündeki artışın dolar kuru yükselmediği sürece Türkiye'de benzin fiyatlarına etkisinin sınırlı olacağını söyleyerek, "Dolar kuru artmadıkça benzin fiyatları çok artmaz" dedi..
ABD ham petrolünün 101 doları da geçerek rekor seviyeleri yükselmesine rağmen Türkiye'de benzin fiyatları hâlâ el yakmıyor. 2007 Ocak ayında 58.32 dolar olan ham petrol fiyatları aradan geçen 13 aylık dönemde yüzde 69 oranında artarak 100 doları aşarken, aynı dönemde 98 oktan kurşunsuz benzin fiyatları ise 3.22 YTL'den 3.41 YTL'ye yükseldi. Pompa fiyatlarındaki yükselişin yüzde 6'lık artışla sınırlı kalmasının nedeni ise 2007 Ocak'ta 1.40 YTL olan doların 1.20 YTL seviyelerine gerilemesi. Benzin fiyatlarının ham petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, dolar kurunun yükselmediği sürece ABD ham petrol fiyatlarındaki artışın pompa fiyatları üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını belirtti.

ARTIŞ SINIRLI KALACAK
TEB Yatırım Petrol Analisti Ebru Eroğlu, son 3 yıldır ham petrol fiyatlarındaki keskin yükselişe rağmen benzin fiyatlarının aynı paralellikte yükselmediğini söyleyerek, "Dolar kuru yukarıya doğru hareketlenmezse benzin fiyatları da yükselmez. Ham petrol fiyatlarındaki yüzde 5'lik yükseliş, benzin üzerindeki yüzde 70'lik vergi dilimini de göz önüne aldığınızda pompa fiyatlarına yüzde 0.5 olarak yansımakta" diye konuştu. EFG İstanbul Menkul Kıymetler petrol analisti Alper Paksoy da dolar kurunun sabit kaldığı taktirde benzin fiyatlarında aşırı bir oynaklık beklemediklerini belirtti. Paksoy, "Tüpraş zaten fiyat hareketlerini 3-5 gün içinde pompa fiyatlarına yansıtıyor. Tüpraş'ın baz aldığı fiyatlar İtalya'da oluşturulan CIF petrol piyasası tarafından belirleniyor. Eğer ham petrol fiyatlarındaki artış İtalyan petrol piyasasında da yükselişe neden oluyor ve dolar kuru da YTL karşısında değer kazanmaya başlarsa o zaman benzin fiyatlarındaki artış daha çok hissedilir" dedi.