kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Gorbaçov'dan ABD'ye eleştiri

Yeni Haber
Dağılan Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mikail Gorbaçov, ABD'nin terörizmle savaş konusundaki yaklaşımını eleştirerek ''savaşın sadece tanklar ve füzeler ile değil kitleleri aşağılayan ve terörizme yönelten dünyanın yapısal problemlerine eğilerek yapılması gerekir'' dedi.

The Courier Journal adlı dergi, Gorbaçov'un, ABD'nin kendisine miras kalan ayrımcılık problemini aşmayı başardığını savunduğunu, ''bu, dünya için füzelerden daha iyi bir örnek ve nüfuzdur'' dediğini yazdı.

Dünya İşleri Konseyi adlı kuruluşun maddi katkılarıyla Kentucky Merkezi'nde yapacağı konuşma dolayısıyla ABD'de bulunan Gorbaçov, Rusya'nın 1990'lı yıllardaki kargaşalıktan yavaş yavaş kurtulduğunu, ancak Batıyı korkutmaması gerektiğini belirtti. ''Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bazı eleştirileri hak ettiği'' görüşünde olduğunu ifade eden Gorbaçov, ancak genelde ülkeye düzen vermeye başladığını belirtti.

Gorbaçov, Kentucky Merkezi'nde yapacağı konuşmasının ardından, kendisi tarafından kurulmuş olan Yeşil Haç adlı çevre koruma örgütünün bugün New Orleans kentinde yapacağı uluslararası toplantıya katılacak.

(AA)