kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

"301. maddeyi değiştirmek ordunun değil Meclis'in işi"

Duygu GÜVENÇ STRASBOURG
Avrupa Parlamenterler Meclisi'nde konuşan Gül; laiklik, Kürt meselesi, TSK'nın rolü konularına değindi ve "301 Meclis'in işi. Hükümet bu maddeyi değiştirmeli" dedi..
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yıllarca üye olarak katıldığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) açılışında konuştu. Gül Avrupalı parlamenterlere Türkiye'deki seçim barajı ve TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi gereğinin yanı sıra, TSK'nın rolü, başörtüsü, dini azınlıklar, Ermeni sorunu gibi konlarda mesajlar verirken "301 ordunun değil, parlamentonun işi" dedi. Gül demokrasinin beşiği olarak kabul edilen Strasburg'da "Başörtüsü Türkiye'nin gerçeğidir" derken, Türkiye'nin laik bir devlet olacağını da vurguladı. 9 yıl boyunca görev yaptığı AKPM'de önce mesaj veren daha sonra Avrupalı parlamenterlerin sorularını yanıtlayanı. Gül ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıktı. İşte Gül'ün verdiği mesajlar:

TSK'NIN ROLÜ: TSK'nın sorumlulukları anayasa ile belirlenmiştir. Türkiye'de demokrasinin gelişmesinde TSK'nın da rolü olmuştur. Günlük siyasetin içine TSK'yı sokmamak gerekir. Tabii ki her ülkekuvvetli orduya sahip olmak ister. Biz de güçlü ordumuz ile gurur duyuyoruz. Böyle bir bölgede güçlü silahlı kuvvetlere sahip olmak kaçınılmazdır.

301 DEĞİŞMELİ: Ordu ile 301'in alakası yoktur. Herşeyi orduya yüklememek gerekir. Bu tamamen hükümetlerin parlamentonun işidir. Karar verecek olan onlardır. Dolayısıyla orduyu bu işten ayırmak lazım. Birkaç gün önce Meclis açıldı. İnanıyorum ki bu Meclis 301'i değiştirecektir. 301'in değşimesi gerek, bunu destekliyorum ve arzu ediyorum. Ama Türkiye'de fikirlerinden dolayı hiç kimse hapiste değildir. Orhan Pamuk veya Elif Şafak hapiste yatıyor sanıyorsunuz ama onlar hakkında sadece soruşturma açıldı.

BAŞÖRTÜSÜ: Başörtüsü Türkiye'nin gerçeğidir. Türkiye'ye bakarsanız, hanımların çok önemli bir kısmı başörtüsü kullanıyor ama bir zorlama söz konusu değildir. İsteyen örter, isteyen örtmez.

DİNİ AZINLIKLAR: Türkiye'de Hıristiyanlara karşı bir saldırı yoktur. Türkiye'de siyasi cinayetler olmuştur. Bunlardan birisi de Hıristiyan bir din adamına karşı yapılmıştır ama katili hemen yakalanmıştır. Türkiye'de kiliseler serbestçe faaliyet göstermektedir.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ: Terör ve şiddet olmadığı müddetçe, herşey konuşulabilir. Ama konuşmalarda terör ve şiddet varsa, her türlü tedbiri almak mümkündür.

KADIN HAKLARI: Türkiye'de kadınlar 1938'den beri oy kullanma hakkına sahip. Yapılması gerekenler var ama parlamentoda kadın vekillerin sayısı en yüksek düzeyde.

SEÇİM BARAJI DEĞİŞMELİ: Yüzde 10 seçim barajı gerçekten çok yüksektir. Bunu kaldırmayı hepimiz istiyoruz.
Haberin fotoğrafları