kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Eylül 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Hak-iş: "Asgari ücretli fitreye muhtaç"

Yeni Haber
Dört kişilik bir aile için sadece gıda ihtiyacı baz alınarak aylık fitre miktarı 600 YTL düzeyinde hesaplanırken, asgari ücret halen net 419.15 YTL düzeyinde bulunuyor.

Hak-İş Konfederasyonu, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 2007 yılı için fitre miktarını, bir kişinin gıda ihtiyacını baz alarak günlük en az 5 YTL olarak belirlediğine dikkat çekerek, mevcut düzeyiyle asgari ücretli bir ailenin fitreye muhtaç olduğunu bildirdi. Buna göre, aylık fitre miktarı bir kişi için 150, iki kişi için 300, üç kişi için 450 ve dört kişi için 600 YTL; asgari ücret ise halen net 419.15 YTL düzeyinde bulunuyor.

Hak-iş Genel Başkanı Salim Uslu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeni hükümetin ilk iş olarak asgari ücreti artırıcı çalışmalar yapması gerekmektedir" dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun antidemokratik yapısı ve işlevsizliği dikkate alındığında, bütün toplum kesimlerinin katkısını almak üzere asgari ücret konusunun Ekonomik ve Sosyal Konsey'de (ESK) görüşülmesi gerektiğini belirten Uslu, "Çünkü asgari ücret, toplumun sosyal modelinin, asgari yaşam standardının, gelir dağılımının temel unsurunu oluşturmaktadır. Asgari ücret, asgari yaşam ücreti değil, aynı zamanda ülkede bozulan gelir dağılımını düzeltmek, toplumsal barış ve kalkınmayı sağlamak için ciddi bir araçtır" dedi.

Uslu, yoksullukla mücadelede asgari ücret gibi son derce rasyonel bir araçtan yararlanmanın önemine dikkat çektiği açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

"Asgari ücretin gerçekten dört kişilik bir ailenin asgari yaşamasını sağlayacak bir düzeyde olması gerekmektedir. Asgari ücrette yapılacak artışı makro dengelerle ilişkilendirmek de doğru bir yaklaşım değildir. Neticede asgari ücrette yapılacak artış; yine bakkala, kasaba, servise harcanacak, iç talebi artırıcı bir etkisi olacak, ekonomiye bir dinamizm getirecektir."

ANKA