kapat
Üye OlÜye Girişi
  |  Benim şehrim | 9 Nisan 2007, Pazartesi
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
'En büyük rakibimiz Turkcell, sabit telefondan daha çok görüştüreceğiz'
Cep telefonu operatörlerine kaptırdıkları konuşma süresini ev ve işten daha çok konuşturarak geri alacaklarını belirten Telekom Genel Müdürü Doany en büyük rakibinin Turkcell olduğunu söyledi..
Türk Telekom Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, Telekom 2004'ten bu yana fiyatları değiştirmediklerini ancak Turkcell'in aynı dönemde kontör fiyatlarına yüzde 48 zam yaptığını söyledi. Türk Telekom tarafından Malatya'da yaptırılan ilköğretim okulunun açılışından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany telekomünikasyon sektöründe kendilerine her zaman en büyük rakip olarak Turkcell'i gördüklerini söyledi. Doany, "Bunu anlamıyorum. Turkcell fiyat artırma kararına nasıl müşteri şikayet etmiyor ve sayı artıyorsa biz de şehir içi ile şehirlerarası görüşme fiyatlarını eşitledik. Bunu yaparken de abonelerimizi kandırmadık ve fiyat artırmak zorunda olduğumuzu söyledik. Bizde konuşmanın kontörü 8 kuruş, mobil operatörlerde 25 kuruş. Sabit görüşmelerin payını artırmak için Turkcell'le rekabet etmeliyiz. Sabit telefon altyapısını kullansın kullanmasın biz hattı ayakta tutmak zorundayız. Oysa mobil altyapıda abone çıkarsa bunun etkisi olmuyor" diye konuştu.

RAKİPLER DE YATIRIM YAPSIN
Şehir içi görüşmelerde Türk Telekom lehine olan tekelci durumla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Doany, "Yakında başka işletmeciler de piyasaya girecekler. Şehir içi görüşmelerde Türk Telekom'un rekabetçi fiyat sunmadığını düşünüyorlarsa bizi eleştireceklerine, kendileri de yatırım yapsınlar bizimle rekabet etsinler" dedi. Doany, ev ve işyerlerinde sabit telefonlar daha çok kullanmaya teşvik ettiklerini belirtti. Telekom'un şehiriçi görüşme ücretlerini yüzde 28 artırırken şehirlerarası ve milletlerarası görüşmeleri yüzde 55-57 arasında düşürmesine yönelik eleştirilere de Doany, "Tarifeler ortada. Müşteri hem bize hem de GSM operatörlerine baksın. Bizim dörtte bir daha ucuz olduğumuzu görecek. Ocak 2006'da Telekomünikasyon Kurumu'na sunmamız gereken tarifeyi 6 ay erteledik. Nedeni TK bize 'neden bu ayarlama' diye sormasın diye çok titiz çalıştık" dedi.
Bu haber için yapılan yorumlar: 2 adet
okan   solakcı
09.04.2007   09:48:21
telekomun ucuz olduğu ortada ancaak, özellikle öğrenciler için gsm operatörlerinin uyguladığı tarifeler çok uygun... zaten tercih edilmelerinin birinci nedeni bu. Türkiye deki genç nüfus küçümsenemez ;)
arif   danis
09.04.2007   06:39:24
ben bir örnek vereyim. balıkesir erdek te yazlık daire var dışarıdan binaya mantolama yaparken bazı hasarlar verilmiş.bu arada telekomun telefon kutusunu da koparmışlar kutu yok diye yaklaşık bir sene telefonsuz kaldık telekoma yaptığımız müracaatta kutuyu taktıırın biz bağlayalım diyorlar.sitede yönetici de kutuyu taktırmıyor.32 daireden bazıları istiyor bazıları istemiyor. telekomda kutuyu biz takamayız diyor. eh şimdi burda bir çıkmaz olay var . hattı tesis etmek istemezsen bir süre sonra aboneleri gsm e kaptırırsın. bu konuda telekomun önlem alması gerekir. sayılar