kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
4 Ocak 2009, Pazar
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Taha Aksoy

3 büyükşehire 3 vekil

ERGUN AKSOY - ANKARA
03.01.2009
AKP'de, İzmir'e milletvekili Taha Aksoy, Diyarbakır'a milletvekili Abdurahman Kurt, Samsun'a milletvekili Suat Kılıç'ın adı geçiyor..
Başkent sorununu Melih Gökçek'i tekrar aday göstererek çözen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, bu hafta İzmir, Diyarbakır ve Adana'ya yoğunlaşacağı belirtiliyor. İzmir için Milletvekili Taha Aksoy, Diyarbakır için Milletvekili Abdurahman Kurt'un ismi ön plana çıkarken, Samsun'da Milletvekili Suat Kılıç'ın ismi güçlü adaylar arasında. AKP kulislerinde henüz adayları netleşmeyen büyükşehirlerde son durum şöyle:

KAZAN KAYNIYOR
* İZMİR: AKP, CHP'nin kalesi olarak nitelenen İzmir'de bir çok aday adayı üzerinde durdu. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'e aday olması için yoğun bir baskı uygulandı. Ancak, Özgener adaylığa sıcak bakmadığı için yeni isim arayışlarına girildi. İzmir Milletvekili Taha Aksoy'un ismi ön plana çıkıyor. Aksoy, geçen dönemde AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayıydı. AKP kulislerinde, Aksoy'un aday gösterilmesinin sürpriz olmayacağı vurgulanıyor.

* SAMSUN:
AKP'de sorun yaşanan illerden biri. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz anketlerde durumu yüksek olmasa bile çok parlak görünmüyor. Yılmaz'ın il örgütü ve vekillerle arasında ciddi sıkıntılar var. İl örgütü ve vekillerin büyük bölümü Yılmaz'ın adaylığına sıcak bakmıyor. Yılmaz'ın tekrar aday yapılmaması durumunda ismi öne çıkan ise Milletvekili Suat Kılıç. Samsun'da en sevilen milletvekili olması Kılıç'ın şansını yükseltiyor.

* DİYARBAKIR: DTP'nin oy deposu ve kalesi olarak nitelenen Diyarbakır'da bu hafta sonu yapılacak temayül yoklamasında kimin aday gösterileceği kısmen de olsa şekillenecek. Kürtçe TV için önemli katkılar sağlayan Milletvekili Abdurrahman Kurt'un adı dillendiriliyor. Kurt'un da aday olmak için bir süredir yoğun bir kulis faaliyeti yürüttüğü biliniyor. Diyarbakır'da İl Başkanlığı da yapan Kurt'un şansının yüksek olduğu vurgulanıyor.

* ADANA: Aytaç Durak'ın istifasıyla aday arayışlarını yoğunlaştıran AKP'de aday adayı olan Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çelikcan, en şanslı isimlerden biri olarak gösteriliyor. Başarılı bir bürokratlık dönemi geçiren Çelikcan'a Adana ve çevre illerin vekilleri de destek veriyor. Çelikcan'dan sonra en kuvvetli isim Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk gösteriliyor.

* BURSA: Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in teşkilat ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik'le sorunları var. Bursa Milletvekilleri de Şahin için bölünmüş durumda. Çelik'e yakınlığı ile bilinen Orhangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'nin büyükşehir için aday adaylığı başvurusunda bulunması şansını yükseltiyor.

* SAKARYA: Mevcut belediye başkanı Aziz Duran'la tekrar yola devam edilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Milletvekillerinin de görüşü alındıktan sonra kimin aday yapılacağına karar verilecek. Sakarya'da Başbakan Erdoğan'ın işaret edeceği bir ismin aday gösterilmesini bekleniyor.