kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
13 Ekim 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

IMF başkanından Avrupa'ya destek

Giriş Saati : 13.10.2008 10:41
Güncelleme : 14.10.2008 00:05
Yeni Haber
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Euro Bölgesi'ndeki Avrupa ülkelerinin bankaları korumaya yönelik dün aldıkları kararları memnuniyetle karşıladığını belirtirken, ABD'den de finans krizine karşı önlemi en kısa sürede uygulamasını istedi.

Strauss-Kahn, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile düzenlediği basın toplantısında, Euro Bölgesi planının kapsamlı olduğunu ve bu plandaki unsurların sonuçta bütün Avrupa tarafından kabul edilebileceğini söyledi.

IMF başkanı, ABD'nin de devletin bankalardan hisse satın alması ve sıkıntıdaki kredileri üstlenmesi planlarını çabuk şekilde uygulaması gerektiğini kaydetti.

Strauss-Kahn, IMF ve Dünya Bankası'nın Güz Toplantıları çerçevesinde finans krizine karşı hafta sonunda aldığı kararların olumlu olduğunu vurgulayarak, "Bu kararların işe yarayacağına güvenim var. Sonuçta iyi bir yöndeyiz" dedi.

Bu arada Dünya Bankası'nın politika belirleyen makamı olan Kalkınma Komitesi, bankanın, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini ve finans sistemlerini destekleyeceğini ve yoksul ülkelere yardım edeceğini açıkladı.
Dünya Bankası Başkanı Zoellick, bu krizden dolayı hiç hak etmedikleri halde yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin ağır şekilde etkileneceğini hatırlatarak, "En yoksul ve en zayıf gruplar, en ciddi risklerle karşı karşıya. Bazı durumlarda görülecek zarar kalıcı olabilir. Bu krizle şimdi koordinasyon içinde mücadele etmeliyiz" dedi.

Zoellick, "Küresel finans krizi, insan yapısı bir felaket ve bunu aşmamızı sağlayacak önlemler bizim elimizde" diye konuştu.

Devam eden küresel finans krizine Batı'da gösterilen tepkinin önce kafa karışıklığı, sonra öfke, ardından da korku olarak geliştiğini anlatan Zoellick, "Kriz yayıldıkça bu doğal tepkiler de yayılacak. Bunu dikkate almalıyız" dedi.

AA