kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
13 Ekim 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Din adamlarından kriz yorumu

Giriş Saati : 13.10.2008 15:52
Güncelleme : 14.10.2008 00:05
Yeni Haber
Müslüman ve hristiyan din adamları, ekonomik krizin nedenleriyle ilgili ilginç açıklamalarda bulundular. ..
Avusturya Kilisesi Viyana Kardinali Christoph Schohborn, küresel krizin "Allahın bir cezası" olarak değerlendirdi ve "Bu şekilde söylenebilir. Ancak bu krizler üstümüze düşeni yapmamamızdan da kaynaklanıyor. Bizler ölçüsüz parayla kazançla ilgili spekülasyonların yapıldığını biliyoruz. Dolayısıyla burada bireysel sorumluluklar da ön planda duruyor" dedi. Bardakoğlu ise küresel krizi, insanoğlunun artan hırs ve ihtiraslarına bağladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Avusturya Kilisesi Viyana Kardinali Christoph Schohborn'u kabul etti. Kabul sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bardakoğlu, ekonomik krizin çözümünün, yine ekonomik alanda olacağını söyledi. Kendilerinin tüm sorunların ahlak ile çözüleceği iddiasında olmadığını bildiren Bardakoğlu, şunları söyledi:

"Bir din adamı olarak şunları söyleyebilirim; Allah dünyayı üzerinde yürümemiz olmamız için yarattı. Ancak insanoğlu maddeyi tek yaratılış olarak görmeye başladı. Ancak bu şekilde devam ederse bu dünyanın altında kalır. Bunu ilahi bir ceza olarak görmek yerine insanoğlunun artan hırs ve ihtirası ile maddeyi ön plana çıkarması yani kendi eliyle kendini cezalandırması olarak görülebilir. Hırs ve ihtirası bir kenara bırakmalılar. Ne pahasına olursa olsun benim olsun demek yerine maneviyata ve ahlaki değerlere biraz daha önem versinler. Biz ekonomik krizin analizini yapacak ve çıkış yollarını gösterecek değiliz. Ancak biz bu dini, ahlaki ve manevi uyarıyı yapmak zorundayız."

ASIL SORUN İNSANLARIN DEĞERLERİNİ KAYBETMESİ

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu,Avusturya Kilisesi Viyana Kardinali Christoph Schohborn'ün ziyaretinin ilişkiler açısından önemli olduğunu söyledi. Bardakoğlu, Avusturya'da gerçekleştirdiği olumlu adımlar, Türkiye ile diyaloğu, insan hakları, daha ahlaklı, dindar insanların yetiştirilmesindeki çabalarından ötürü Kardinale teşekkür ederek şöyle devam etti:

"Avusturya İslam'ın temsili konusunda önemli adımlar atmıştır. Bu umarız diğer ülkelere de örnek olur. Ancak kardinal bu sorunların çözümünde önemli bir isim. Bizler dinler ve kültürler arası diyalog diyince dinlerin yarıştırılmasını ve bunlar üzerinden kavga üretilmesini değil; farklı dinler arasında ortak sorunların çözülerek işbirliği yapılmasını kastediyoruz. Dünyada çözmemiz gereken bir dizi sorunla karşı karşıyayız. Sadece ekonomik kriz, dünyanın kirlenmesi değil; asıl sorun belki de Allah'ın yarattığı insan kaynağının kuruması ve değerlerini kaybetmesidir. İnsanın arı, duru hale gelmesi her türlü hırstan uzak kalması önemli bir adım olacaktır. Dini kurumların bir araya gelmesini, sorunları tartışmasını insanlığın sağduyusunu geliştirmesi açısından önemli görüyoruz. Kardinal ve heyeti sadece Türk toplumunun değil; insanların bu ortak sorunlarına son derece duyarlı olan saygın bir din adamıdır."

"PAPA ADAYLARINDAN BİRİ"

En güçlü papa adaylarından biri olan Viyana Kardinali Christoph Schohborn, Türkiye'ye yapacağı ziyaret konusunda Papa ile görüştüğünü belirterek "Papa Türkiye'ye yapacağım ziyarete ilişkin beni oldukça teşvik ettiler ve selamlarını ilettiler. Papa'nın ardından böyle bir ziyarette bulunmak benim için büyük bir sevinç" dedi. Viyana Kardinali Christoph Schohborn şunları söyledi:

"Vatanı terk etmenin ve yeni bir yere uyum sağlamanın nasıl bir duygu olduğunu gayet iyi biliriz. Bu yüzden de göçmenler kendilerine daha çok özen göstememiz gereken kitleyi oluşturur. Farklı din ve dini gruplarla bir arada yaşıyoruz. Ancak birbirimiz hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bu nedenle bazı yanlış bilgilelere ve ön yargılara sahip olabilmekteyiz. Bu konuda eğitim son derece önemli. Bu ziyaretimizin en önemli noktalarından biri de bu. Din eğitimi konusunda somut olarak nelerin yapılabileceğini araştırmak istedik. Ülkenizde son derece iyi bir din eğitimi var. Bizim de amacımız kendi ülkemizdeki din eğitmenlerinin çok iyi bir kalitede yetiştirilmesi. Modern toplumlarda bazılarına göre "din' engelleyici bir unsurdur. Ancak biz şuna inanıyoruz ki din modern toplumlarda da engelleyici bir unsur değil; ön açıcı, yardımcı olucu bir unsurdur. Din kurumlarının azınlıklara ve bunların dinlerine yardım etmeleri açısından son derece önemli düşünüyorum. Din dersi öğretmenlerinin yetiştirilmesi ve buna paralel çalışmaların yapılmasını temenni ediyorum."

BİREYSEL SORUMLULUKLAR ÖN PLANDA

Viyana Kardinali Christoph Schohborn da gazetecilerin sorularını yanıtlayarak küresel krize ilişkin bir değerlendirmede bulundu.Schohborn "Küresel krizi Allah'ın bir cezası olarak da görmek mümkün.Bu şekilde söylenebilir. Ancak bu krizlerde üstümüze düşeni yapmamamızdan da kaynaklanıyor. Bizler ölçüsüz parayla kazançla ilgili spekülasyonların yapıldığını biliyoruz. Dolayısıyla burada bireysel sorumluluklar da ön planda duruyor" dedi.

ANKA