kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Elektriğin fiyatı arttıkça çatılar güneşe akın ediyor

HACER GEMİCİ
Yılbaşından bu yana elektrikteki fiyat artışı yüzde 45'i bulunca bireysel çözümler gündeme geldi. Şimdilik maliyet yüksek olsa da çatısına güneş paneli döşetmek ya da güneş ağacı kurmak isteyenler artıyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
Elektriğin fiyatı arttıkça çatılar güneşe akın ediyor
Yılbaşından bu yana elektrik faturasındaki artış yüzde 45'i bulup, zam haberlerinin arkasının geleceği anlaşılınca daha önce pahalı diye yüzüne bakılmayan rüzgâr ve güneş sistemleri kıymete bindi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in güneş kanununun yakında çıkarılacağı ve vatandaşın ürettiği güneş enerjisinin fazlasını da almaya hazır olduklarını yönündeki demeci de temiz enerjiye olan ilgiyi artırdı. Öyle ki eskiden sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan bu ürünleri satan şirketlerin sayısı 40'ları geçti. Konuyla ilgili görüştüğümüz Temiz Dünya Ekoloji Derneği Başkanı Ateş Uğurel, 2003 yılında kendisine güneş ve rüzgâr gibi çevreci enerji ile ilgili ayda 15 tane e-posta geldiğini anımsatarak, "Temmuz ayından sonra bu rakam ayda 750'lere ulaştı. Sanayiciler, 'Fabrikamın çatısına bu sistemi kurabilir miyim' diye arıyor. Gayrimenkul şirketi sahibi, '40 tane villa yapacağım; çatısına güneş paneli koysam, maliyeti ne olur' şeklinde sorularla geliyor. Zam ve elektrik kesintisi korkusu talebi artırdı" değerlendirmesinde bulundu.

BİN KİŞİ MALİYETE BAKMADI
Derneğin önüne bir güneş ağacı dikerek 'elektrik ihtiyaçlarını' bu sistemden sağladıklarını anlatan Uğurel, ağacın yaklaşık 1 kilovat kurulu gücü olduğunu belirterek, "Güneşi takip ettiği için yaklaşık olarak günde 6-7 kwh elektrik üretebiliyor. Şu anda ofisin günlük ihtiyacı 3-4 kwh olduğu için kalan elektriği şebekeye geri basıyor. Yani devlete bedava veriyoruz" dedi. Aynı zamanda Fore Enerji'nin de yöneticilerinden olan Uğurel, sözlerine şöyle devam etti: "Bireysel bazda biz 150'ye yakın farklı sistem satışı yaptık. Diğer şirketler de düşünüldüğünde Türkiye genelinde bu rakamın bini bulduğunu tahmin ediyoruz. Güneş enerjisini destekleyen kanun çıktığında bu sayı hızla artacak."