kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
YÜREĞİMİZ YANDI İzmir Menderes'te iki gündür devam eden yangın için için sürüyor.

Ege'de yanan en büyük alan

İzmir Menderes'te çıkan yangında bu yılın en büyük orman alanı yitirildi. Kül olan bin hektarlık alan bin 210 futbol sahası büyüklüğünde. İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Bu görev yaptığım illerde gördüğüm en büyük yangın" dedi..
İzmir'in Menderes ilçesinde önceki akşam saatlerinde başlayan ve dün akşam saatlerine kadar kontrol altına alınamayan yangında yaklaşık bin 210 futbol sahası büyüklüğünde bin hektar alan yandı. Önceki gün saat 17.30 sıralarında Menderes'e bağlı Yeniköy ile Dereköy arasındaki trafodaki elektrik tellerinin rüzgârın etkisiyle birbirine çarpması sonucu çıktığı tahmin edilen yangına, gece boyunca sadece kara ekipleri müdahale edebildi. Yakındaki Şaşal, Deli Ömer, Keler ve Küner köylerini tehdit eden yangın hızla yayılarak gece boyu sürdü. Köylüler panik halinde eşyalarını traktörlere yükleyerek evlerini terk ederken, jandarma ekipleri, saat 21.00 sıralarında Menderes-Gümüldür Karayolu'nu trafiğe kapatmak zorunda kaldı. Yol sabah yeniden trafiğe açılırken, sağlık ekipleri ve ambulanslar da gece boyu Küner köyü yakınlarında bekledi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


EN BÜYÜK YANGIN
Günün aydınlanmasıyla birlikte yangına havadan 7 helikopter, 6 uçak ve 600 görevli ile müdahaleye başlandı. Bu arada İstanbul Belediyesi'nden gönderilen bir amfibi uçak da söndürme çalışmalarına destek verdi. Yangının Özdere ve Gümüldür'e doğru ilerlemesi Deliömer köyü yakınlarında durduruldu. Köylüler de evlerine geri döndü. Ancak yangın öğleden sonra artan rüzgârın da etkisiyle yeniden kontrolden çıktı ve İzmir yönündeki Yeniköy'e ilerlemeye başladı. Akşam 16.00 sıralarında yaklaşık bin hektarlık alanı kapladı. Yangının tekrar hızlanması üzerine, jandarma ekipleri köylülerden de çalışmalara destek sağlamak için köy kahvelerine giderek gönüllü topladı. Ancak, Küner köyünde sadece 8 kişi jandarma ekipleriyle birlikte yangına müdahale etmeye gitti. Yangın söndürme çalışmalarını Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi'yle birlikte yönlendiren İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Bu benim, şimdiye kadar görev yaptığım illerde gördüğüm yangınların en büyüğü" dedi. Önceki gün boşaltılan köylerdeki vatandaşlar ise evlerine geri döndü. Yangın, Deli Ömer köyü yakınındaki bin 500 köpeğin bulunduğu Şopengazi Köpek Barınağı'na ulaşınca, kapılar açılarak içerideki köpekler serbest bırakıldı. Küçük ve sakat olanlar kendi kendilerini koruyamayacakları için Işıkkent ve Gaziemir'deki barınaklara yerleştirildi. Hayvanseverler de ormandaki barınağa giderek köpeklere yardım etmeye çalıştı.

MUĞLA'DA YANGIN
Öte yandan Muğla'nın Yerkesik beldesine bağlı Algı köyünde dün tarım arazilerinde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın daha sonra fidanların bulunduğu ormanlık alana sıçradı. 3 helikopter yaklaşık 50 arazöz ve 100'den fazla işçinin katıldığı söndürme çalışmalarına köyde yaşayan vatandaşlar da destek verdi. Yangın kontrol altına alındı. İzmir Menderes'te çıkan yangında bu yılın en büyük orman alanı yitirildi. Kül olan bin hektarlık alan bin 210 futbol sahası büyüklüğünde. İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Bu görev yaptığım illerde gördüğüm en büyük yangın" dedi