kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Emlak alacaklara tiyolar

Yeni Haber
Yabancılara mal satışına ilişkin yasa TBMM'den geçerken İngiliz mülk alıcılarının, fiyatların düşük olduğu Türkiye'ye aktığı, yatırımcıların da, Türkiye'nin AB'ye girmesi halinde fiyatların fırlamasını beklediği bildirildi. The Times gazetesi, "Türk sahillerinde bir yer 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabilir. Size çekici geldi mi? Kurnaz bir çift, küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile bir yer alabilir. Kredi kart şirketleri, hala iyi kredi notları olanlara 15 aya kadar sıfır faiz sunuyor" diye yazdı.

İngiliz The Times gazetesi, Türkiye'deki emlak fırsatlarına işaret ettiği, "Türkiye'de 35 bin sterlinden mülk" başlıklı haberinde "Türkiye'nin Akdeniz sahili, kredi krizi derdimizden bir kaçış sunuyor" yorumunu yaptı. Haberde "Yazlık evi almak, herkesin, bu yaz yapılacakları listesinde yer almayabilir ama Türk sahillerinde bir yer, 35 bin sterlin gibi düşük bir fiyattan alınabilir. Size çekici geldi mi? Kurnaz bir çift, küçük bir depozito ve iki kredi kartı ile bir yer alabilir. Kredi kart şirketleri, hala iyi kredi notları olanlara 15 aya kadar sıfır faiz sunuyor" denildi.

"AB MÜZAKERELERİ BAŞARILI OLURSA FİYAT PATLAMASI BEKLENİYOR"

Bu arada, "Türkiye neden hala o kadar ucuz? "sorusunu da yanıtlayan The Times, şunları yazdı:

"Ülkenin ekonomisi ancak olgunlaşmaya başladı ve enflasyon son yıllarda önemli bir düşüş gösterdi. Düşük gelirler ve nakit ağırlılıkta olduğu bir ekonomi, fiyatları düşük tuttu ancak şimdi yükselmeye başladı. Fiyatlar, hala AB ortalamasının çok altında ve Türk emlak piyasasının yabancı alıcılara açıldığı 2003'den beri İngiliz alıcıları, İstanbul gibi popüler kentler ile Antalya ve Bodrum'daki sahil yerlerine akmaya başladı. Bu yatırımcılar, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin başarılı sonuçlanması halinde mülk fiyatlarında büyük bir artış bekliyor."

Türk verilerine dayanarak bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye'yi ziyaret eden 3 milyon 725 bin yabancı turistten yüzde 14'ünün kendi evlerinde konaklanmasının şaşırtıcı olmadığını da belirten gazete, Bodrum'un 25 kilometre, denize 4 kilometre uzaklığındaki 54 metre karelik bir dairenin 35 bin sterlinden satışa çıkarıldığına dikkat çekti.

The Times, Property Secrets kuruluşuna dayanarak Türkiye'de emlak fiyatlarının son üç yılda yüzde 30 arttığını belirtirken alınan mülkler de kiralanarak önemli bir gelir sağlanabileceğini de öne sürdü.

(ANKA)