kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Maliye Bakanlığı 1 Temmuz'dan sonra satılan her otomobil için en fazla yüzde 10 indirim yapılacağını öngören tebliği dün tamamladı.

1 Temmuz'dan önce de bayiye gelen otoya % 10 indirim şartı

Rahim AK
Maliye, vergi kaçağı tespit ederek oto satışında en fazla yüzde 10 indirim şartı getirdi. Bu şart 1 Temmuz'dan önce fabrikalardan bayiye gelen araçlar için de geçerli olacak..
Maliye, bir süre önce vergi kaçağı tespit ettiği otomobil kampanyalarında 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 10'dan fazla indirim yapılan otomobil satışlarında ÖTV'nin cepten ödenmesi şartını getirmişti. Ancak bu kez bazı otomobil bayileri cepten ÖTV farkı ödememek için sattıkları otomobili 1 Temmuz'dan önce ana distribütörden almış gibi göstererek yine aynı uygulamayı sürdürdü. Bazı bayilerin ise kafası karıştı. Son üç gündür 1 Temmuz'dan önce fabrikadan alınan otomobile hangi indirim oranının uygulanacağı bilinmediği için bayiler satış yapamadı.

PLAKA TAKILMALI
Maliye ise hem bu uyanıklığa son vermek hem de bayilerin kafa karışıklığını gidermek için 1 Temmuz'dan sonra plaka takılan her otomobilde en fazla yüzde 10 indirim yapılabilir şartını dün otomobil firmalarına iletti. Konuyla ilgili tebliğ hazırlayan bakanlık bu tebliği bugün Resmi Gazete'ye de gönderecek. Böylece hem vergi kaçağı önlenecek hem de 1 Temmuz'a kadar ana distribütör veya fabrikalardan bayilere gelen ancak satışı 1 Temmuz'dan sonra yapılan otomobiller için de indirim oranının en fazla yüzde 10 olacağı şartı kesinleşmiş olacak. Sektör temsilcileri de satışlarını veya indirimlerini buna göre yapacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri otomobilde vergiyi doğuran olayın plaka takılması yani satışı olduğunu belirttiler.