kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sosyal güvenlikte tek kart dönemi

Yeni Haber
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birimlerinin tüm operasyonel sistemlerindeki verileri tek bir yapıda toplayan, kayıp ve kaçakların önüne geçecek olan akıllı kart uygulamasının başlayacağı tarih belirlendi.

Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürü Davut Eker, pilot bölge seçilen Bolu'da akıllı kart uygulamasına 1 Eylül tarihinden itibaren başlanacağını söyledi.

Eker, Ankara'dan bir ekibin hafta sonu Bolu'ya gelerek kart dağıtımın yapılacağı Nüfus İl Müdürlüğü'nde bilgisayar alt yapısını oluşturacağını kaydetti. Eker, en kısa sürede dağıtımı yapılacak olan kartların takibini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nün yapacağını bildirdi. Davut Eker, Bolu'nun kart için altyapısının müsait olduğunu belirterek, "Bizim de servislerimiz müsait. Bilgi alt yapımız da yeterli. İstenildiği takdirde ayrı bir servis açabiliriz." dedi.

Önce martta, sonra haziranda başlanacağı duyurulan uygulamanın gecikme nedenini alt yapının uyum sağlamamasına bağlayan Eker, şunları söyledi:

"Akıllı kartın ayaklarını oluşturan Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Nüfus Müdürlüğü farklı bilgisayar alt yapısı kullanıyordu. Teknik alt yapı uyum sağlamadığı için kart uygulaması gecikti."

Eker, daha önce net bir tarih söylenmediğine dikkat çekerek, 1 Eylül'ün kesin olduğunu vurguladı. Akıllı kartlar TÜBİTAK tarafından hazırlandı. Uygulama için gerekli olan kart okuyucular ise Bolu'daki devlet hastaneleri, özel hastaneler ve eczanelere kuruldu. İlk etapta il merkezindeki 10 bin kişiye akıllı kartları dağıtılacak.

Bu kişilerin sağlık hizmetleri akıllı kart üzerinden yürütülecek. Daha sonra kentteki 300 bin kişi akıllı kart üzerinden hizmet alacak. Akıllı kart uygulamasının bütün ülkeye yaygınlaşması, 2009'da olacak.

Uygulama ile nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı tek kartta toplanacak. Vatandaşların tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alması mümkün olacak.

Akıllı kart ilk aşamada sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında kullanılacak. Akıllı kart uygulamasıyla sigorta kayıp ve kaçaklarının engellenmesi, işlemlerin hızlandırılması ve veri kayıplarının önlenmesi sağlanacak.

Parmak izi uygulamasıyla sağlık karnesinin mükerrer kullanımı önlenecek. Akıllı kart, başkasının karnesiyle hizmet alma anlamındaki yolsuzluğu tamamen bitirecek. Ayrıca organize şekilde yürütülen reçete ve karne yolsuzlukları son bulacak. Eczanelerin, anlaştıkları kişilerin karnelerine ilaç yazarak devleti dolandırmalarının önüne geçilecek.

AKILLI KART PROJESİ NELER GETİRİYOR?

Tüm vatandaşlar tarafından kullanılan tek bir akıllı kart olacak. Tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alınacak. Kamu kurumlarında işlemler daha hızlı olacak, bekleme süresi kısalacak.

Hak etmeyenlerin başkasının adıyla hizmet alması önlenecek. Reçete, sağlık raporu ve sağlık karnesi yolsuzlukları son bulacak. Mevzuata aykırı işlem yapılması engellenecek. Parmak izi bulunan kartı, sadece sahibi kullanacak.

CİHAN