kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Prim ile ve araca göre değişecek

Yeni Haber
Hazine Müsteşarlığı, 1 Temmuz tarihinden itibaren trafik sigortasında "sigorta primi'nin şirketler tarafından serbestçe belirlenmesi, "teminat'ın ise devletçe belirlenmesine devam edilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Yüzde 25 artan teminat bedellerinin devletin trafik sigortasına zam yaptığı biçiminde yorumlanmasına karşı çıkan Hazine, teminat limitlerinin artırılmasının, sigortalıların ödemek durumunda olduğu tutarların değil, üçüncü şahısları zarara uğratmaları halinde hak sahiplerine sigorta şirketlerince ödenecek tazminat miktarının yükseltilmesi olduğu açıklamasında bulundu.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında "trafik sigortasının yüzde 25 zamlandığı" yönünde haberlerin çıktığı belirtildi. Zorunlu trafik sigortası ile ilgili tarife ve talimatlardaki esaslı unsurlardan birinin "sigorta primi" diğerinin ise "teminat" (zarar durumunda sigorta şirketinin ödeyebileceği azami tutar) olduğu kaydedilen açıklamada, son durum şöyle anlatıldı:

"Geçmişte gerek sigorta primi gerekse teminat tutarları devlet tarafından belirlenmekte idi. Ancak hem sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturularak piyasa etkinliğinin temini, hem de tüketicinin orta vadede daha kaliteli hizmeti daha ucuza almasının sağlanması, ayrıca uluslararası en iyi uygulamalara uyum amacıyla 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren "sigorta primi'nin şirketler tarafından serbestçe belirlenmesi, "teminat'ın ise devletçe belirlenmesine devam edilmesi kararlaştırılmıştır."

YÜZDE 25 ARTIŞ SİGORTALIYA YÜK DEĞİL

Bu çerçevede; sigortalıların ve üçüncü şahısların korunması bakımından teminat tutarlarının belli bir oran dahilinde artırılmasının benimsendiği bildirilen açıklamada, "Örneğin maddi hasarlarda araç başına 10 bin YTL olan teminat limiti, 1 Temmuz 2008'den itibaren 12 bin 500 YTL ve 1 Ocak 2009'dan itibaren de 15 bin YTL olarak belirlenmiştir" denildi.

Bedeni zarar teminat limitlerinin de buna paralel olarak değiştirildiği kaydedilen açıklamada, teminat limitlerinin artırılmış olmasının, sigortalıların ödemek durumunda olduğu tutarların değil, üçüncü şahısları zarara uğratmaları halinde hak sahiplerine sigorta şirketlerince ödenecek tazminat miktarının yükseltilmesi olduğu ifade edilerek, "Bir diğer ifadeyle teminat tutarlarının artırılması, sigortalılara sağlanan korumanın daha da yükseltilmesi demektir. Bu nedenle, teminat limit artırımının sigortalılara getirilen bir yük olarak yorumlanması mümkün değildir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Konunun sigorta primi boyutunun vatandaşların ödeyeceği tutarları ilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, "Sigorta priminin belirlenmesi ise, sigorta şirketlerine bırakılmıştır. Geçmişte devletçe belirlenen tek bir fiyat var iken, 1 Temmuz 2008'den itibaren 26 sigorta şirketinin rekabet ettiği piyasada, çok ve değişik primler olacaktır. Nitekim sigorta şirketlerimizce 1 Temmuz 2008'den itibaren trafik sigortası primleri iller ve araç türlerine göre rekabetçi biçimde belirlenmeye başlanmıştır" denildi. Bu nedenle trafik sigortası primlerine devletçe zam yapıldığı yorumunun gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

(ANKA)