kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Temmuz 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Cenk Alpsoy ve Ranjit Murugason Türkiye'deki ortak yatırım planları hakkında basının sorularını yanıtladı.

'Sabiha Gökçen bizimle en büyük havalimanı olacak'

Meltem ERSOY EKONOMİ
Sabiha Gökçen ihalesinde Limak'ın ortağı GMR'ın CEO'su Murugason, "Sabiha Gökçen'i Türkiye'nin en büyük havalimanı yapacağız" derken, enerjide yatırımların sinyalini verdi..
İLİŞKİLİ HABERLER
'Sabiha Gökçen bizimle en büyük havalimanı olacak'
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletme ihalesini 1 milyar 931 milyon Euro ile kazanan konsorsiyumda Limak İnşaat ile birlikte yer alan Hintli GMR Infrastructure'ın CEO'su Ranjit Murugason, hedeflerinin Sabiha Gökçen'i Türkiye'nin en büyük havalimanı yapmak olduğunu söyledi. Havalimanı kapasitesini 'mega' seviyelere çıkarmayı planladıklarını belirten Murugason, "Atatürk Havalimanı'ndan farklı olarak Sabiha Gökçen'in kısıtları yok, boş bir tablo gibi, işlenmeyi bekliyor" diye konuştu. Türkiye'de havacılığın tüm Avrupa'dan daha hızlı büyüdüğüne işaret eden Murugason, yeni terminal yatırımlarıyla yolcu kapasitelerinin 25 milyona çıkacağını dile getirdi. Artan petrol fiyatlarının kendileri için bir endişe kaynağı olduğunu kaydeden Murugason, "Ancak yine de önümüzdeki 20 yıla bakarsak, iyimser tahminlerimizi koruyoruz. 11 Eylül olduğunda da 'Kimse artık uçağa binmez' denmişti, oysa havacılıkta büyüme hiç olmadığı kadar yüksek gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

SIFIRDAN YATIRIM GELECEK
"Türkiye'yi ikinci evimiz yapmak istiyoruz" diye devam eden Murugason, havacılığın dışında enerji yatırımlarına da başlayacaklarını dile getirdi. 1.6 milyar dolar cirolu enerji şirketi InterGen'in yüzde 50'sini 1.1 milyar dolara satın aldıklarını hatırlatan Murugason, Türkiye'de de enerji üretimi için sıfırdan yatırım yapmak istediklerini kaydetti. Murugason, "Elektrik, kömür gibi alanlarda yatırım yapabiliriz, nükleer de olabilir, ama bu konu bizim için de yeni, o yüzden sadece küçük ortak olarak deneyim kazanmak için yer alabiliriz" dedi.