kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

3.5 milyon kişiye iş imkanı

Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Güneydoğu Anadolu Projesi 2012 yılına kadar tamamlanacak.GAP eylem planı 3.5 milyon kişiye iş imkanı sağlayacak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son 5.5 yılda köklü bir değişim sürecinden geçtiğini belirterek,''Demokrasi konusunda önemli tarihi adımlar attık. En önemli başlığı Kopenhag siyasi kriterleridir'' dedi.

Erdoğan, ''The Economist Intelligence'' biriminin bir bölümü olan Economist Conferences'in düzenlediği 16. Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı.İstanbul'da düzenlenen toplantıda, ''Yol ayrımındaki Türkiye'' konulu panelde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, saygın bir yayın kuruluşu olan The Economist'in düzenlediği toplantıya katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de iktidar olduklarından bu yana önemli ekonomik ve siyasi gelişmeler kaydedildiğini ifade ederek, ''Türkiye son 5,5 yılda köklü bir değişim sürecinden geçiyor. Demokrasi konusunda önemli tarihi adımlar attık. En önemli başlığı Kopenhag siyasi kriterleridir. İnsan hak ve özgürlükleri alanında tarihi nitelikte reformlar yaptık'' diye konuştu.

İktidara geldiklerinden bu yana yoğun bir mücadele verdiklerini vurgulayan Erdoğan, kısa sürede Kopenhag kriterlerini karşılayarak AB katılım sürecini başlattıklarını anımsattı.Başbakan Erdoğan, Türkiye'de mikro ve makro ekonomik dengeler açısından önemli adımlar attıklarına işaret ederek, ''Ekonomide 10 yıllardır cesaret dahi edilemeyen reformları tek tek hayata geçiriyoruz'' dedi.

Bu kararlılık ve reformların bir sonucu olarak Türkiye'yi dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi seviyesine çıkardıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermek için bazı rakamları paylaşmak istediğini söyledi.

RAKAMLARLA TÜRKİYE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2002 yılında iktidara geldiklerinde Türkiye'nin ihracatının 36 milyar dolar olduğunu, geçen ay ise ihracatın
121 milyar dolara ulaştığını belirtti.2002 yılındaki enflasyon rakamının yüzde 30 olduğunu, 2007 sonu itibariyle enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini dile getiren Erdoğan, 2002 yılındaki yüzde 62,4 olan nominal faiz oranının da 2007 yılında ise yüzde 13'e indiğini hatırlattı.Erdoğan, son aylarda küresel dalgalanma ve kuraklık nedeniyle enflasyonda bir miktar artış olduğunu, enflasyonla mücadele
kararlılıklarının sürdüğünü bildirdi.

Türkiye'nin iktidara geldikleri yıllarda 1 milyar doların üzerinde uluslararası yatırım çekemediğine işaret eden Başbakan Erdoğan, 2007 yılı sonunda 22 milyar dolar tutarında uluslararası yatırım geldiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan, uluslararası yatırımın üzerinde ısrarla durdukları bir konu olduğunu, Türkiye'nin bir cazibe merkezi ve fırsatlar ülkesi olması sebebiyle bu yatırımları çekebildiğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin dünyanın 16'ncı gelişmekte olan ülkesi konumunda olduğunu, şu anda ise 5'inci ülke durumuna geldiğini bildirdi.

BORÇLANMA GÖSTERGELERİ

Başbakan Erdoğan, borçlanma vadelerindeki değişimin Türk ekonomisinin durumunu gösteren kriterlerden biri olduğunu ifade ederek, 2002 yılında YTL cinsinden yıllık iskontolu bileşik borçlanma faizinin yüzde 62,7 iken bugün yüzde 17,8'e indiğini, iç borçlanmada ortalama 9,1 ay olan vadenin 33 ayı aştığını kaydetti.

Bu gelişmelerin, Türkiye'nin güven ortamını yakalaması nedeniyle dünya ve iç piyasalardaki yansımalardan kaynaklandığını belirten Erdoğan, dolar cinsi borçlanma vadesinin de 7 aydan 17,5 aya yükseldiğini, büyümede son 5 yıl içinde Türkiye'nin gayrisafi yurt içi hasılasının 230
milyar dolardan 2007 yılı sonunda 659 milyar dolara çıktığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ortalama yıllık büyüme oranının yüzde 6,7 seviyesini yakaladığını, yapısal reformları kararlılıkla gerçekleştirdiklerini ve bunu sürdürmekte de kararlı olduklarını ifade etti.

Bankacılık ve finans piyasalarında yeni düzenlemeler yaptıklarına, yasalar çıkardıklarına, kurum ve mekanizmaları güçlendirici önlemler aldıklarına işaret eden Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını artırdıklarını, Türk finans sektörünün eskiye oranla daha sağlam temellere oturduğunu vurguladı.

Erdoğan, bankaların toplam varlıklarının bugün yarım trilyon dolara yaklaştığını belirterek, sektörde 150 bin kişiye istihdam yaratıldığını kaydetti.Recep Tayyip Erdoğan, maliye politikasında disiplin sağlandığını, faiz dışı fazla hedefinin yakalandığını, bunun tek istisnasının küresel
ekonomideki olumsuzluklar nedeniyle hedefin aşağı çekildiği 2008 yılı olduğunu dile getirdi.

''ÖZEL SEKTÖR EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ''

''Özel sektörü ekonominin itici gücü olarak görüyoruz'' diyen Erdoğan, devletin son 5,5 yıl içinde ticari hayattan büyük oranda çekildiğini bildirdi.Başbakan Erdoğan, ekonomik programın en önemli unsurlarından birini özel sektöre dayalı büyümenin oluşturduğunu ifade ederek, telekomünikasyon, tütün, enerji, sivil havacılık gibi önemli sektörlerde piyasa ekonomisinin başarıyla uygulandığını söyledi.Otomobil, tekstil, gıda, beyaz eşya ve cam sektörünün en önemli ihracat kalemlerini oluşturduğunu belirten Erdoğan, özellikle tütün, alkol, THY ve TÜPRAŞ gibi büyük özelleştirmelerin gerçekleştirildiğini anımsattı.

Erdoğan, Türkiye'nin, Avrupa'nın 7'nci en büyük demir-çelik ve dünyanın 2'nci en büyük cam üreticisi konumuna geldiğine işaret ederek, 2007 yılında 1 milyon motorlu taşıt üretildiğini bildirdi.Başbakan Erdoğan, uygulanan reform programları sayesinde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, ekonomik dengelerin tesis edilmesi, yeni istihdam ve mali disiplinin yakalanması, para ve döviz piyasasına istikrar getirilmesi hedeflerine tek tek ulaşıldığını ifade etti.Büyüme ve refahın tüm Türkiye'ye yayılması amacıyla önlemler aldıklarını da dile getiren Erdoğan, bölgesel teşvik paketlerini devreye soktuklarını kaydetti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ile müzakerelerde ''Türkiye'nin önüne engeller çıkarılsa da reformları yapmaya kararlılıkla devam edeceklerini'' bildirdi.Başbakan Erdoğan, ''The Economist Intelligence'' biriminin bir bölümü olan Economist Conferences'in düzenlediği 16. Yuvarlak Masa Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bölgeler arasında gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması ve yerel bazlı kalkınmanın hızlandırılması için çeşitli politika ve kalkınma araçlarını kararlılıkla uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

Bu alanda hayata geçirilen politikaların en önemli safhalarını bölgesel gelişme planlarının oluşturduğunu anlatan Erdoğan, bu kapsamında
Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Konya Ovası projelerinin uygulanmaya başlandığını anımsattı.Erdoğan, GAP ile bölgede yaklaşık 3,5 milyon kişiye iş sağlanmasını, 1,8 milyar hektarlık alanın sulanması ve yıllık 27 milyar kilovat/saat elektrik üretilmesinin hedeflendiğini belirterek, Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı büyük projelerinden olan GAP'ı 2012 yılına kadar tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:''Bu projeler tamamlandığında Türkiye başta enerji, tarım, gıda, ekonomi, finans olmak üzere birçok sektörde küresel bir avantaj elde etmiş olacaktır. Önümüzdeki 10 yılın bize göre en önemli sıkıntısı bu alanlarda olacaktır. Görüntü budur, tespit budur ve bunun da tedbirlerini hızla almaktayız ve bunu süratle önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirmiş olacağız. Enerji, tarım ve gıda noktasında bölgenin sağladığı imkanlar Türkiye'yi küresel ölçekte bir adım öne çıkaracaktır.Bu süreçte İstanbul'un bir ekonomi ve finans merkezi olması için de çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.''

''ÖZEL SEKTÖRÜN İTİCİ GÜCÜNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ''

Geçen yıllarda gösterilen başarıların takdir edilecek düzeyde olmakla birlikte, gelişme için yeni fırsatlar olduğunun da kabul edilmesi
gerektiğini anlatan Erdoğan, ''Ayrıca 2007 ortalarından beri etkilerini hissetmekte olduğumuz küresel kriz, son dönemde yaşanan petrol
fiyatlarındaki hızlı artış ve gıda krizi, yalnızca Türkiye'nin ekonomisini değil, dünya ekonomilerini az ya da çok baskı altında tutuyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bunların ''Türkiye'nin aşamayacağı sıkıntılar olmadığını'' dile getirerek, şunları kaydetti:''Önümüzdeki yıllarda da özelleştirme sürecine hızla devam ederek, devlet işletmelerinin verimliliğini artırmak ve özel sektörün itici gücünden yararlanmak istiyoruz. Bu çerçevede devlete ait bankalar otoyollar ve enerji alanındaki işletmelerimizi yakın gelecekte özelleştirmeyi hedefliyoruz. Yapısal reformlar konusunda en ufak bir yavaşlama ya da sapma asla sözkonusu değildir ve olmayacaktır.''Erdoğan, geçen aylarda AR-GE, sosyal güvenlik ve istihdam yasalarını çıkardıklarını, enerji piyasasına ilişkin düzenlemeler gerçekleştirdiklerini belirterek, önümüzdeki günlerde de bin 550 maddeden oluşan Türk Ticaret Kanun Tasarısı'nın TBMM'de ele alınacağını ve modern ekonominin gerçeklerine uygun bir ticaret yasası çıkaracaklarını söyledi.

AB SÜRECİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB katılım sürecinin de kararlılıkla sürdürüldüğüne işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:''Şu an için bir fasılda müzakereler açıldı ve kapandı. 7 fasılda müzakerelere devam ediyoruz. Açılışı tamam ama kapanışı ne yazık ki siyasi nedenlerle gerçekleştirilmedi. Bazı ülkeler tarafından önümüze çıkarılan engellere rağmen, biz Türkiye olarak ev ödevimizi yapıyor, ihtiyacımız olan reformları gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 'müktesebata uyum programı' adı altında bir belgeyi açıkladık ve uygulamaya başladık. Müzakere sürecinden tamamen bağımsız olarak oluşturduğumuz bu belge, 2013 yılına kadar gerçekleştirmemiz gereken reformları içeriyor. Bu reformları bir takvime bağladık, sorumlu kurumları belirledik ve bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Müzakereler noktasında önümüze engeller çıkarılsa da, biz reformlarımızı kararlılıkla yapmaya devam ediyoruz. Gerek Kopenhag siyasi kriterleri, gerek Maastricht ekonomik kriterleri noktasında bu engeller bir şekilde devam edecek olursa... Her zaman söylediğim bir sözü yine söylüyorum: Kopenhag siyasi kriterleri karşısına Ankara siyasi kriterlerini, Maastricht ekonomi kriterleri karşına da 'İstanbul ekonomi kriterlerini' koyar, yolumuza devam ederiz. Bunlar bizim için bilinmeyen şeyler değil. Artık bunların kanunları, belli, içeriği belli, atılması gereken adımlar belli ve bu konuda da hazırlıklı olan bir Türkiye var.''


AA