kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gayrimenkul piyasasında patlama yaşanacak

Yeni Haber
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gayrimenkul piyasasının en erken 8 ay, en geç 1,5 yıl içinde açılmasının beklendiğini, bu sürenin sonunda da fiyatlarda patlama yaşanacağını belirtti.

TOKİ'nin, Diyarbakır'da inşa ettiği toplu konutlarda incelemelerde bulunan Bayraktar, basın mensuplarıyla bir süre sohbet ederek, soruları
yanıtladı.Diyarbakır'da 418 milyon YTL'lik yatırımları bulunduğunu, devam eden ve ihale edilecek projelerle 9 bin 912 konutun, 14 ilköğretim okulunun, 19 spor salonu, 6 ticaret merkezi ve diğer tesislerin bölgeye kazandırılacağını kaydeden Bayraktar, proje kapsamında, Diyarbakır'da dünyanın en modern hastanelerinden birinin inşa edildiğini bildirdi. 557 yataklı hastanede 16 ameliyathane ve 80 yoğun bakım yatağı olduğunu anlatan Bayraktar, basın mensuplarına, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin engellemelerinden yakındı. Belediyenin, hastanenin elektrik ihtiyacının karşılanmasına mani olduğunu, konut projelerinin altyapı ihaleleri içinde sorun yarattığını ifade eden Bayraktar, ''Biz belediyeden para pul istemiyoruz. Sadece bize engel olmasınlar'' dedi.

Bayraktar, bu sorunları Başbakana neden götürmediklerinin sorulması üzerine de, ''Başbakan (bana problem değil, iş getirin) diyor'' açıklamasında bulundu. Diyarbakır'da sur alanında kentsel dönüşüm projesi başlattıklarına da dikkat çeken Bayraktar, bölgenin temizleneceği, bu projeye de belediyenin engel çıkardığını, ancak bunu gerçekleştirmekte kararlı olduklarını söyledi.

''PARA SIKINTIMIZ VARDI''

Halen 81 vilayette ve 431 ilçede faaliyette olduklarını bildiren TOKİ Başkanı, sadece İstanbul'da 110, Ankara'da ise 40 şantiyeleri
bulunduğuna işaret etti.Bayraktar, TOKİ'nin mali tablolarına ilişkin de şu bilgileri verdi:''8 milyar YTL alacak portföyümüz var. 4 milyar YTL'lik malımız, yani arsa konut ve işyerimiz var. Ama sıcak paramız yok. Bir yerde istihkam köprüsüne ihtiyacımız var. Ayda 350 milyon YTL rutin akarımız var ama ayda 650 milyon YTL ödeme yapıyoruz. Sıkıntılarla boğuşuyoruz. Buna can dayanmaz. Bu tip para sıkıntımız var. Ama bugüne kadar geldik.Son dönemdeki peşin ödemeli indirim kampanyasından 350 milyon YTL geldi. Borcumuz yok gibi. Yeni doğmuş çocuğa anası nasıl sarılırsa, bizde çocuğumuza sarılıp onunla yatıp kalkıyoruz. İşin dertlisiyiz. Elde çanta geziyoruz, çanta beyazdı kahrından karardı.''

İNDİRİM KAMPANYASI TEKRARLANABİLİR

İndirim kampanyasına 1600'ü son gün olmak üzere toplam 10 bin kişinin müracaat ettiğini de belirten TOKİ Başkanı, ''Biz 15 bin başvuru bekliyorduk. Belki uzar beklentisi vardı ama işin ciddiyeti açısından uzatmadık. Ancak 5-6 ay sonra belki 2009'un başlarında yeni bir indirim
kampanyası yapabiliriz'' diye konuştu.

Proje sözleşmelerinde, yüklenicilerin satamadıkları konutların paylaşımının yer aldığına ilişkin bir madde bulunduğunu dile getiren Bayraktar, bu tür paylaşımlara gidilebileceğini ve kendilerine düşen konutları peşin satış kampanyalarıyla da elden çıkarabileceklerini vurguladı.

Devletin resmi verilerine göre, Türkiye'nin 2,5 milyon acil konuta ihtiyacı olduğunu, her yılda 600 bin yeni konut gereksinim duyulduğunu anlatan Bayraktar, idarenin ihtiyacın yüzde 5 ile 10'u arasındaki bölümü karşıladığını söyledi. Bayraktar, ürettikleri konutların da yüzde 82'nin dar gelirliler için gerçekleştirildiğini, yüzde 18'lik bölümü ise kaynak geliştirme projelerini oluşturduğunu bildirdi.

SEYRANTEPE PROJESİ

Erdoğan Bayraktar, Galatasaray Kulübü için Seyrantepe projesindeki sorunların devam ettiğini de bildirdi. Sıkıntının müteahhitten kaynaklandığını, bu nedenle, müteahhide ihtarname çekildiğini belirten Bayraktar, ''Kendini düzeltmezse, bir ihtarname daha çekip, gereğini yapacağız'' dedi.TOKİ Başkanı Bayraktar, çeşitli ülkelerin kendilerini örnek aldığını da ifade etti. Bu çerçevede, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde kendilerini model alan kuruluşlara ''Cezayir'in TOKİ'si, Tunus'un TOKİ'si'' denildiğini anlatan Bayraktar, Cezayir, Romanya, Ukrayna, Rusya, Kazakistan ve Nijerya ve Tayland gibi ülkelerin ise TOKİ'ye ''beraber iş yapalım'' teklifinde bulunduklarını kaydetti.

AA