kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Türkiye konutta hız kesecek

Yeni Haber
Türkiye'nin konut yatırımlarındaki artışta keskin düşüşler yaşayacak ülkeler arasında bulunduğu belirtildi.

OECD'nin hafta ortasında yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunun Türkiye'ye ayrılan özel bölümü dışında örgüte üye ülkelerdeki konut sektörüne de bir bölüm ayrıldı. Türkiye konut yatırımlarındaki büyümenin keskin hız keseceği ikinci grup ülkeler arasında gösterildi.

OECD 2008 Ekonomik Görünüm raporunun "Konut yatırımlarındaki gelişmenin göstergesi olarak inşaat izinleri" başlıklı bölümünde önceden açıklanan inşaat izni verilerinin konut yatırımları alanında yararlı bir gösterge olduğu hatırlatıldı. İnşaat ruhsatlarındaki artışla konut yatırımlarındaki artış arasındaki ilişkinin, esnekliğe bağlı olarak ülkeler arasında farklılık gösterdiği vurgulanan raporda şöyle denildi:

"İnşaat ruhsatı alımlarındaki son düşüşler ve konut yatırımları arasındaki ilişki temelinde, konut yatırımlarındaki büyümenin keskin bir şekilde hız keseceği kimi ülkeler bulunmaktadır; özellikle İspanya, Danimarka ve Finlandiya ve daha az ölçüde Yeni Zelanda, Fransa ve Türkiye. Ayrıca, ABD'deki konut yatırımlarının, son dönemlerde yaşanana benzer oranda azalmayı en azından iki çeyrek ya da daha fazla süre için sürdürme olasılığı bulunmaktadır."

(ANKA)