kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Elektrik faturaları zamlı gelecek

Yeni Haber
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Temmuz'da başlayacak elektrikte otomatik fiyatlandırma sistemi için gerekli olan son düzenlemeyi yaptı. Bundan sonra elektrikte oluşan maliyet belli dönemler halinde tüketiciye doğrudan yansıtılacak. Elektrikte arz sıkıntısı olduğu için serbest piyasadan fahiş fiyatla elektrik alan devlet, 1 Temmuz'dan itibaren 160 YKr'ye kadar ulaşan maliyetleri faturalara yansıtmaya başlayacak.

EPDK'nın "20 Dağıtım Şirketinin İlk Uygulama Dönemine İlişkin Gelir Düzenlemesi Hakkında Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme ile arz sıkıntısı nedeniyle serbest piyasadan fahiş fiyatla elektrik alan Enerji Bakanlığı'nın maliyetleri tüketiciye yansıtmasına olanak verildi.

Tebliğe göre, Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) maliyetlerinin ortalama enerji alım fiyatı hesaplamasına dahil edilmesi uygulaması 1 Temmuz'da başlayacak. Sistem şöyle işleyecek:

ÜÇ AYDA BİR ZAM

Şubat, Mart, Nisan aylarına ait uzlaştırma dönemleri bazında PMUM enerji alış fiyatları ile miktarlarını ve üç aylık PMUM fatura bedeli ortalama enerji alım fiyatını Mayıs ayının sonuna kadar Kuruma bildirilecek. PMUM ortalama enerji alım fiyatı, Temmuz- Eylül tarife dönemi ortalama enerji alım fiyatının hesaplanmasına dahil edilecek.

Mayıs, Haziran, Temmuz aylarına ait uzlaştırma dönemleri bazında PMUM enerji alış fiyatları ile miktarlarını ve üç aylık PMUM fatura bedeli ortalama enerji alım fiyatını Ağustos ayının sonuna kadar Kuruma bildirilecek. PMUM ortalama enerji alım fiyatı, Ekim- Aralık tarife dönemi ortalama enerji alım fiyatının hesaplanmasına dahil edilecek.

Ağustos, Eylül, Ekim aylarına ait uzlaştırma dönemleri bazında PMUM enerji alış fiyatları ile miktarlarını ve üç aylık PMUM fatura bedeli ortalama enerji alım fiyatını Kasım ayının sonuna kadar Kuruma bildirilecek. PMUM ortalama enerji alım fiyatı, Ocak- Mart tarife dönemi ortalama enerji alım fiyatının hesaplanmasına dahil edilecek.

Kasım, Aralık, Ocak aylarına ait uzlaştırma dönemleri bazında PMUM enerji alış fiyatları ile miktarlarını ve üç aylık PMUM fatura bedeli ortalama enerji alım fiyatını Şubat ayının sonuna kadar Kuruma bildirilecek. PMUM ortalama enerji alım fiyatı, Nisan- Haziran tarife dönemi ortalama enerji alım fiyatının hesaplanmasına dahil edilecek.

İLK ZAM 4 AYLIK MALİYET ÜZERİNDEN

Temmuz- Eylül 2008 tarife dönemi ortalama enerji alım fiyatının hesaplanmasında Ocak, Şubat, Mart, Nisan 2008 aylarına ait PMUM gerçekleşmeleri dikkate alınacak.

EPDK'nın yaptığı bu düzenleme ile otomatik elektrik zammı döneminde son aşamaya girildi. Bu süreçte EÜAŞ'ın yüzde 10, TETAŞ'ın yüzde 12 zammının ardından TEDAŞ'ın zam oranı belirlenerek yeni döneme girilecek. Piyasadan kWh başına 160 YKr'ye varan yüksek fiyatla alım yapan Enerji Bakanlığı, geçen yıl 134 milyar kWh enerji KİT'lerinden, 14 milyar kWh piyasadan alım yapmıştı. Bu yıl ise arz sıkıntısı nedeniyle piyasadan alım büyük oranda arttığından yüksek alım fiyatı faturalara doğrudan yansıyacak. Piyasadan alım arttıkça fatura tutarları yükselecek.

(ANKA)