kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İlk "deniz taksi" yarın suya iniyor

Yeni Haber
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş tarafından ''denizden taksi çağırma'' anlayışıyla projelendirilen ''Deniz Taksi'' uygulamasının ilk aracı yarın suya indirilecek.

İDO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, deniz taksiler, yurt dışındaki benzerlerinden farklı olarak tarife dışı çalışacak. İstanbul trafiğinde yeni bir alternatif yaratacağı düşünülen deniz taksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla projelendirildi. Uygulamayla İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırma imkanına kavuşacak ve zaman kaybetmeden dilediği noktaya ulaşabilecek.

Deniz taksiler, projenin istenilen seviyeye ulaşması halinde İstanbul Boğazı'nın iki yakası arasında, Marmara Denizi kıyıları ve Adalar güzergahlarında da yaygınlaştırılacak. Şehir içi kara ulaşımında kullanılan taksiler ile aynı anlayışıyla
projelendirilen deniz taksiler, telefonun yanı sıra cep telefonundan SMS atılarak da çağrılabileceği gibi, bu yolla deniz taksi çağıran yolcular, taksinin yanaşma noktası, saati ve ücret bilgisiyle ilgili teyit alabilecekler. Ayrıca, deniz taksilerde yolculara kredi kartı ile ödeme yapma imkanı da sunulacak.

New York, Avustralya, Yeni Zelanda, Venedik ve Roterdam'da bulunan ve ''Water Taxi'' adı verilen taksiler, çoğunlukla tarifeli toplu taşıma özelliğine sahip. İstanbul'daki uygulamada ise dünyada ilk defa tek bir çağrı merkezine bağlı çalışan, telefon ya da SMS yoluyla istenilen sahile çağrılabilen araçlar kişisel hizmet verecek.

DENİZ TAKSİLERİN ÖZELLİKLERİ


Yaklaşık 10-12 metre uzunluğunda, 4-5 metre eninde tasarlanan ve katamaran bir gövde yapısına sahip deniz taksiler, asgari 18 deniz mili hız yapabilecek. Azami 10 yolcu ve 1 operatör taşıma kapasitesine sahip deniz taksilerde, seyir ve can güvenliği en ileri teknoloji ile sağlanacak, çift makineli olarak dizayn edildiği için manevra kabiliyetleri çok yüksek olacak.Deniz taksi ücretleri, güzergahlara göre şöyle belirlendi:

Güzergah Mesafe Fiyat Süre
------------------ --------- ------- --------
Beylerbeyi-Ortaköy 1,7 Mil 32 YTL 6 Dakika
Kalamış-Bebek 7,1 Mil 86 YTL 23 Dakika
Çengelköy-Beşiktaş 2,3 Mil 37 YTL 7 Dakika