kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

1 YTL İle devleti batıklardan kurtarıyorlar

Yeni Haber
Maliye memurlarının,kendi ceplerinden karşıladıkları ''1 YTL'lik'' sembolik tahsilatla, kamu alacaklarının 5 yıllık zaman aşımına uğramasının önüne geçtikleri bildirildi...
Adana Defterdarı Tamer Utkucu, bütçe gelirlerinin toplanması, yapılan harcamaların muhasebeleştirilmesi, devlete ait taşınır ve taşınmaz malların yönetiminden sorumlu kurumların, amme alacaklarının tahsilinde azami gayreti gösterdiğini bildirdi.

Kamu alacaklarının takibini, ''6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun'' kapsamında gerçekleştirdiklerini ancak, bu kanuna göre, amme alacağının, 5 yıl içinde tahsil edilmediği takdirde zaman aşımınına uğradığını ifade eden Utkucu, şunları söyledi:

''Aynı kanunun 103. maddesine göre, kamu alacaklarının 5 yıllık zaman aşımına uğramaması için memurlarımız da fedakarlık yapıyor. Memurlarımız, takip ettikleri dosyadaki kamu borçlusunu bulamadıklarında, kendi ceplerinden karşıladıkları 1 YTL'lik sembolik tahsilatla, kamu alacaklarının 5 yıllık zaman aşımına uğramasının önüne geçiyorlar. Yatırılan 1 YTL, o dosya için 5 yıl daha kazandırıyor.''Utkucu, aralarında ecrimisil (hazine taşınmazının izinsiz kullanımı halinde geriye dönük tahsil edilen kira bedeli) alacakları, idari para cezaları, trafik cezaları, çevre cezaları, mahkeme kararlarıyla ortaya çıkan teminatlar ya da vergi cezaları gibi kamu alacaklarının tahsili için çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:''Bir dosyadaki amme alacağının zaman aşımına uğraması devletin milyonlarca YTL'yi bulabilen alacağının batığına sebep olurken, ilgili memuru da zor durumda bırakabiliyor. Bu nedenle memurlarımız duyarlı davranışlarıyla hem devletin zarara uğramasını, hem de kendilerinin güç durumda kalmasını önlemiş oluyor.''

Utkucu, 2007 yılı sonu itibariyle kamu alacaklarından dolayı 20 bin 830'u hukuk davaları, 5 bin 319'u ceza davaları, 379'u icra davaları, 450'si idari davalar ve 2 bin 960'ı vergi davaları olmak üzere mahkemelerde açılmış 29 bin 938 dava dosyasının bulunduğunu, bunların toplam bedelinin ise 47 milyon 97 bin 608 bin 45 YTL olduğunu bildirdi.

AA