kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

TEKEL'in BAT'a satışına izin verildi

Yeni Haber
Rekabet Kurulu, Tekel Sigara İşletmesi'nin British American Tobacco (BAT) Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye satışına izin verdi.

Kurul'un konuya ilişkin kararı, Rekabet Kurumu'nun internet sayfasında yayımlandı. Kararda, Tekel Sigara İşletmeleri'ne ait tütün mamulü üretim işi ile ilgili varlıkların, BAT Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Strand Investments S.A.R.L. teşebbüslerinden herhangi biri tarafından bir bütün halinde devralınmasının, hakim durum yaratılması veya mevcut bir hakim durumun güçlendirilmesi yoluyla ilgili pazarda rekabetin önemli ölçüde azalması sonucuna yol açmayacağına yer verildi.

Kararda, ''Bu nedenle bildirim konusu işleme izin verilmesine karar verilmiştir'' denildi. Kurul, Tekel Sigara'nın özelleştirilme işlemine izin verilmesine ilişkin talebi dün gerçekleştirdiği toplantıda ele aldı.

Öte yandan, varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco (BAT) Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş vermişti.

Tekel ihalesinde en yüksek teklifi veren BAT, 2002 yılından beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. BAT, Türkiye'deki pazar payını, Tekel Sigara'yı alarak arttırmayı hedefliyor.

(AA)