kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
EMRE AKÖZ

Kanının son damlasına kadar

AKP kapatma davasından kendini kurtarmalı. Bunu yapabilmek için her türlü hukuki ve siyasi yola başvurmalı.
Bu yönde çaba gösterirken " ama bu etik değil " ya da " şık olmadı " gibi sözlere aldırmamalıdır.
MHP ile mi anlaşacak? CHP ile mi kapışacak? Anayasayı ve yasaları mı değiştirecek? Avrupa Birliği'nden ya da ABD'den destek mi sağlayacak? Her yolu denemeli.
Bunu niye söylüyorum?
Önce genel sebepler:
- Elbette hiçbir parti kapanmak istemez. Yöneticiler ve üyeler harcadıkları onca emeğin boşa gitmesini istemez.
- Parti sadece "kendisi için" bir örgüt değildir. Aynı zamanda, deyim yerindeyse, ona oy veren milyonlarca kişinin de malıdır.
- Demokratik bir rejimde, doğru dürüst bir hukuk devletinde böyle sudan sebeplerle parti kapatılmaz. Madem bizde kapatmanın kanuni dayanakları var; o halde kanunları değiştirerek demokratikleşmeyi derinleştirmek AKP'nin boynunun borcudur.

En önemli sebepler:
Yukarıdaki üç nokta neticede AKP'yi, DTP gibi öteki partileri ve oy verenleri ilgilendirir.
Aşağıda yazacağım üç temel sebep ise tüm Türkiye'nin meselesidir.
1) Ekonomi: 2001 krizinin geldiği 2000 yılının Ağustos ayında belliydi. Hatta ANAP'lı Eyüp Aşık, krizi gördüklerini ama tedbir alamadıklarını itiraf etmişti. Niye? Aptal oldukları için mi? Hayır! Karar alamayan üç başlı " koalisyon hükümeti " yüzünden... Mecburen Kemal Derviş'i getirmişlerdi.
Şimdi de bir ekonomik krizin yaklaştığı söyleniyor. Bunun güçlü bir tek parti hükümeti tarafından göğüslenmesi gerekiyor.
2) Kürt meselesi: AKP kapanırsa, DTP de sırada demektir. Bu da Kürt vatandaşların yüzde 90'ının partisiz kalması anlamına gelir. Yıllardır terör ve işsizlik sarmalında acı çeken sokaktaki Kürt, böyle bir durumda tam anlamıyla umutsuzluğa düşer; yüzünü Ankara' ya, İstanbul'a değil Kuzey Irak'a döner. AKP'nin kapanması, ayrılıkçıların elini güçlendirir.
Kimse " Asker idareyi alır; ülke toparlanır " sanmasın.
PKK'yı bu hale getiren 12 Eylül 1980 darbesidir.
3) Avrupa Birliği: Türkiye'nin AB'ye girip girmemesi değil, o yolda yürümesi önemlidir. CHP ve MHP, Avrupa'ya karşı tavır alıyor. AKP kapandığı takdirde AB rüyası da biter. Demokratikleşme, insan hakları ve hukuk devleti gibi değerler rafa kalkar. Bu arada ekonominin ne olacağını varın siz hesaplayın.
Özetle: AKP'nin kanının son damlasına kadar direnmesi, ülkenin bütünlüğünü, refahını isteyen herkesin de, kerhen dahi olsa, buna destek vermesi gerekiyor.