kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

''Sarı Mercedes'' geri döndü

Yeni Haber
Almanya'da çalışan gurbetçilerin, o zamanlar Türkiye'de çok az bulunan gıcır gıcır Mercedes otomobille yaz tatiline gelişlerini anlatırdı ''Sarı Mercedes'' filmi...

Hangimiz, bir yakınımızın ya da hemşehrimizin Almanya'dan, altlarında ulaşmayı hayal bile edemeyeceğimiz lüks otomobiller, ellerinde kasetçalar ve başlarında tüylü şapkalarla Türkiye'ye geldiklerini görmedik ki?

Adalet Ağaoğlu'nun ''Fikrimin İnce Gülü'' romanından uyarlanan Tunç Okan'ın yönettiği, başrolünde İlyas Salman'ın oynadığı, ''Sarı Mercedes'' filmi de Almanya'da tuvalet temizleyerek hayatını kazanan bir Türk işçisinin, köyüne gıcır gıcır bir sarı Mercedes'le dönme hayalini anlatıyordu.

İlyas Salman'ın, köyüne bu otomobille girme hayali, köye az bir mesafe kala geçirdiği trafik kazası nedeniyle hüsranla sonuçlanıyordu.

Almanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının artmasıyla uçakla yolculuk da eskisine göre hem ucuzlamış, hem de kolaylaşmıştı. Almanya'daki gurbetçilerimiz de artık son yıllarda Türkiye'ye ucuz charter uçak seferleriyle gelir olmuşlardı.

Almanya'daki ekonomik kriz ve uçak bileti fiyatlarının artması, vatan özlemini gidermek, akrabalarıyla kucaklaşmak için yurda dönen gurbetçilerin, yeniden otomobili tercih etmesine neden oldu.

Otomobille seyahat, uçağa göre daha ekonomik olmasının yanında, Türkiye'deki ulaşım ihtiyacı da göz önüne alındığında tercih edilir oldu.

AKTOB BAŞKANI AYIK

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, gurbetçilerin son yıllarda havayolu yerine karayolu ile Türkiye'ye gelmeyi tercih ettiğini söyledi.

Osman Ayık, yaptığı açıklamada, Avrupa'daki ekonomik krizin gurbetçileri de etkilediğine dikkat çekerek, ''Avrupa'daki işsizlikten en çok etkilenen kesim Türklerdir. Türkler arasındaki işsizlik oranı yüksek. Her yıl tatile Türkiye'ye gelen gurbetçiler artık vatanlarını daha az ziyaret eder oldu'' dedi.

Gurbetçilerin Türkiye'ye tatile ya da aile ziyaretlerine geldiklerine işaret eden Ayık, şunları söyledi:

''Ekonomik kriz nedeniyle gurbetçiler artık uçak yolculuğunu daha az tercih ediyor. 4 kişilik bir aile uçakla Türkiye'ye gelmeye kalkarsa 2-3 bin Avro ödemek zorunda kalıyor. Halbuki otomobille yapılacak Türkiye seyahatinin maliyeti bin Avro'yu bulmuyor. Bu nedenle havayolu ile Antalya'ya gelen gurbetçilerin sayısı geçen yıla oranla azaldı.''

Ayık, Balkanlar üzerinden karayoluyla gelen gurbetçilerin artık eski zorlukları yaşamadığını, bu nedenle de otomobille seyahatin eskiden olduğu gibi yeniden yoğunlaştığını bildirdi.

Ayık, geçen yılın ocak-temmuz aylarını kapsayan 7 aylık döneminde Antalya'ya havayolu ile 257 bin 32 gurbetçi gelirken rakamın, bu yılın aynı döneminde 244 bin 654'e düştüğünü belirtti.

AA