kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kentin umudu Melen kirlendi

MERKEZ
20 Ekim'den itibaren İstanbul'a içme suyu taşınacak Melen Çayı'nda toplu balık ölümleri görüldü. Melen'i fabrika atıklarının kirlettiği belirtilerek acil önlem istendi ..
İLİŞKİLİ HABERLER
Kentin umudu Melen kirlendi
İstanbul'un su ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan Melen Çayı'nda çok sayıda balık telef oldu. Düzce'nin Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü Elmalık mevkisinden geçen Melen Çayı'ndaki balık ölümleri yetkilileri harekete geçirdi. Balıkların, çaya bırakılan atıklar nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor. Cumayeri Kaymakamlığı, Cumayeri Belediyesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Melen Çayı'ndan ve atıklardan alınan numuneler laboratuvara gönderildi. Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, "Bu su İstanbul'u besleyecek, bir an önce önlem almalıyız'' dedi. Konuyla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade eden başkan Koloğlu, balık ölümlerinin ana nedenlerinden birinin etraftaki fabrikaların atıklarının çaya dökülmesi olduğunu söyledi.

'ARITMA TESİSİ YAPILMALI'
Balıkların ne zaman ve neden öldüğünün araştırılması gerektiğini belirten Koloğlu, "Burası İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacağı için bu noktada İSKİ harekete geçmeli ve gereken ne varsa bir an önce yapılıp önlem alınmalıdır. Su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde Melen'in kıymetini bilip, bu dereyi kurtarmamız gerekiyor'' dedi. Belediyelerin arıtma tesisleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Koloğlu, "Biz belediyeler olarak bu konuda arıtma tesisleri yapmalıyız ama arıtmanın elektrik ihtiyacını, masrafını bile karşılayamayız. Eğer İstanbul bu suyu alacaksa İSKİ tarafından, mevcut Havza Koruma Planı derhal işlevsel hale getirilmeli'' diye konuştu.