kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Eşler birbirini sigara dumanıyla öldürüyor

Yeni Haber
Türkiye'de, her yıl yaklaşık 4 bin kişinin, eşinin sigara tiryakisi olması nedeniyle pasif içicilik sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı'na kayyum olarak atanan Necmettin Güngör, yaptığı açıklamada, sigaranın, insanların yaşam kalitesini düşürdüğünü, bedensel ve zihinsel sağlıklarını bozduğunu söyledi.

Türkiye'de yılda 100 milyon kilogram tütün tüketildiğini belirten Güngör, bu kadar yüksek rakamların, ancak geri kalmış ya da gelişmekte olan toplumlarda görüldüğünü vurguladı.

Güngör, özentiyle başlayan sigara kullanımının, eğitimsizlik nedeniyle sürüp gittiğini dile getirerek sigara kurbanlarının yüzde 90'ının 20 yaşından önce bağımlı olduğunu, uyuşturucu kurbanlarının ise yüzde 99'unun önce sigara kullandığını anlattı.

''SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI 10'A KADAR DÜŞTÜ''

Türkiye'de 30 milyon kişinin sigara içtiğine, her yıl 11-19 yaşları arasında 600 bin çocuk ve gencin sigaraya başladığına işaret eden Güngör, sigarayla tanışma yaşının 10'a kadar düştüğünü, bu acı gerçek karşısında ilköğretim okulları hedef kitle yapılarak seferberlik başlatılması gerektiğini vurguladı.

Sigara tiryakiliği kadar pasif içiciliğin de sağlık açısından son derece zararlı olduğunu dile getiren Güngör, şöyle konuştu:

''Araştırmalarımıza göre ülkemizde her yıl 4 bin civarında kişi, eşinin sigara içmesi nedeniyle pasif içicilik sonucu hayatını kaybediyor. Yine her yıl yaklaşık 4 bin 500 çalışan, mesai arkadaşlarının sigara tiryakiliği nedeniyle ölüyor. Bunlar dehşet verici gerçeklerdir. Babamız, annemiz de olsa kimsenin bizim soluyacağımız havamızı zehirle kirletmeye hakkı yoktur.''

Güngör, sigara bağımlılığının eroin, esrar ve kokain gibi zehirli madde bağımlılıklarından hiçbir farkı olmadığını dile getirerek hepsinin öldürücü olduğunu sözlerine ekledi.

AA