kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İnternet ve 'cep' aldatmayı patlattı

Sevdican GÜNEŞ /SAĞLIK SERVİSİ
Durex'in araştırmasında Türk erkeği, yüzde 57 oranla aldatma şampiyonu çıktı. Bu sonuca destek veren psikiyatrlar "İnternet ve cep telefonu Türkleri aldatma konusunda tetikliyor" dedi..
Prezervatif üreticisi Durex'in küresel seks araştırmasına göre Türkler'in aldatma şampiyonu çıkması, uzmanları şaşırtmadı. 41 ülkede 300 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, eşlerini aldatan Türk erkeklerin yüzde 57 çıkmasını yadırgamayan Türk uzmanlar, modern yaşamın bunu kolaylaştırdığını ve artırdığını söyledi. Yüzde 35 olan dünya ortalamasının üzerinde yer alan Türk erkeklerle ilgili bu sonuçların büyük şehirlerde hat safhada yaşandığına dikkat çeken Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumdan "modern yaşamı" sorumlu tutuyor. Son yıllarda aldatma vakalarında ciddi artış gözlemlediklerini ve internet ile cep telefonu gibi teknolojik aletlerin, Türkleri aldatma konusunda tetiklediğini belirten Prof. Dr. Tarhan, aldatmaların arttığına dikkat çekti.

SESSİZLİK KÖRÜKLER
Özellikle Karadeniz bölgesinde aldatmanın erkeklik gereği olarak bile kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, "Erkekler bunu heyecan olarak görüyor ve yaşıyor. Duygusal herhangi bir bağ kurmuyor. Toplumun özellikle büyük şehirlerde belirleyiciliğinin azalmasıyla daha da rahat yaşanıyor. Bir de erkeklerin aldatmalarına karşı sessiz kalış var ve bu olayın daha fazla yaşanmasını besleyip destekliyor. Erkeklere karşı bu tutum bir bakıma onay anlamına geliyor" dedi.