kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu

Gelir İdaresi'nden hesap uzmanlarına karşı bildiri: İftira

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Hesap uzmanlarının 'kanun namına durun' bildirisine muhatap olan Gelir İdaresi Başkanvekili Arıoğlu ile 22 arkadaşından yanıt gecikmedi: İftira atılıyor, suç işleniyor..
Hesap Uzmanları Derneği'nin, Gelir İdaresi'ndeki uygulamaları sert bir dille eleştiren ve üst düzey bürokratlara "kanun namına durun" mesajı içeren bildirisine yanıt gecikmedi. Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu ve 22 arkadaşı, kendilerine "iftira" atıldığını ve suç işlendiğini öne süren karşı bildiri yayınladı. Bildiride, kişisel menfaat temin edildiğine ilişkin iddiaları ispatlayamayanların hukuk düzeninde suç işlemiş sayılacağı vurgulandı. Hesap Uzmanları Derneği Başkanı Nihat Uzunoğlu ise kamuoyu ile paylaştıkları görüşlerine, dernek tüzel kişiliğini esas alan doğrudan bir yazı gelmediğini savundu ve "İsterlerse dava açabilirler" dedi

ZAN ALTINDA BIRAKMAYIN
Arıoğlu ve 22 hesap uzmanının sadece üyelerine gönderdiği kapalı devre yazıda şu ifadeler dikkati çekti: "Gelir İdaresi'nde görev alan hesap uzmanları, dün olduğu gibi bugün de yarın da görevlerini şerefiyle, mevzuat ve vicdanları doğrultusunda en iyi şekilde yürütmüşler ve yürütmeye devam edeceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bizi burada esas üzen taraf bu tür itham ve iftiranın camiaya mensup herkesi üzecek geçmişten geleceğe idarede çalışan tüm hesap uzmanlarını töhmet altında bırakacak ama başkalarını sevindirecek olmasıdır." Bildiride, "Kanunlara dayanılarak üretilen ikincil mevzuatın yasaya uygunluğu her zaman tartışılabilir" denilerek şöyle devam edildi:

23 İMZALI BİLDİRİ
"İnceleme elemanlarının yazdığı raporların yargıda kabul görmediği durumlar olduğu gibi, Gelir İdaresi tarihinde de düzenlenen tebliğlerin kısmen veya tamamen iptal edildiği örnekler bulunmaktadır. Ancak bu örneklerden hareketle hiçbir zaman raporu yazanların veya düzenlemeyi yapanların özverili ve yasaları doğru yorumlama gayretinin eksikliğinden söz edilemez." Karşı bildiride imzası olan Gelir İdaresi'nde görevli hesap uzmanları şunlar: "Osman Arıoğlu, Akif Ulusoy, Bülent Taş, Metin Kayrak, Mehmet Atuğ, Murat Sezgin, Şinasi Candan, Mürsel Ali Kaplan, Mustafa Erdin, Ercan Durgun, Hadi Ekici, Mehmet Öner, Yavuz Yıldırım, Nazmi Karyağdı, Mehmet Yaşar, Naci Arıkan, Timur Çakmak, Özgür Şimşek, Mehmet Erkan, Hasan Karaçam, Feyyaz Yazar, Yusuf Çilkoparan, Arif Yıldırım."