kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
19'uncu yüzyılda Kâbe'nin duvarını kaplayan perdenin bir bölümü olan bu parçanın eşine müzayedelerde az rastlandığı kaydedildi.

Kâbe'deki el yazması Bakara'ya 311 bin sterlin

Perihan KORKMAZ / LONDRA
Kâbe duvarını süsleyen el yazması Bakara suresi, İngiltere'de yapılan bir açık artırmada, 311 bin 200 sterline alıcı buldu ..
Kâbe'nin duvarına asılı parçalardan biri olan el yazması Bakara suresi, 311 bin 200 sterline (yaklaşık 840 bin YTL) alıcı buldu. Dünyaca ünlü müzayedeevi Sothebys'in önceki gün Londra'da düzenlediği 'İslam dünyası sanat eserleri - Art of İslamic World' adlı açık artırmaya çıkarılan el yazmazı, 270 cm'ye 110 cm. ölçüsünde. Teklif usulüyle açık artırmaya çıkarılan eser, gri-siyah kadife zemin üzerinde açık yeşil satenden oluşuyor. Bakara suresinin altın ve gümüş ile yapılan işlemesinin etrafında yine altın ve gümüşle 'tanrıya yalvarış' yazısı okunuyor. Kâbe'nin dört duvarı kisve denilen perde ile kaplı olup, üstten aşağıya doğru üçte iki kısmında hizam denilen Kuran'dan alınan ayetlerden oluşan altın işlemeler bulunuyor. Her yıl yeni kisve yapıldığı için Banu Shayban denilen Kâbe bekçileri eski kisveyi yenisiyle değiştiriyor. Eski kisvenin parçaları hacılara paylaştırılıyor.

AZ RASTLANIR
Sothebys yetkilileri, böylesine iyi durumda hizama çok sık rastlanmadığını belirterek, bütün olmasının da ender olduğunu söylediler. Ayrıca grisiyah kadife zemin kullanılan bir parçanın müzayedeye gelmesinin de bir ilk olduğu kaydedildi. Toplam 233 İslam ülkeleri kökenli parçanın satışa sunulduğu müzayedede yaklaşık 4 milyon 461 bin sterlinlik satış yapıldı. Müzayedede ayrıca M.S 1206/07 Hicri 603 tarihli Marakesh Prensi'ne adanmış Ortaçağ usturlabı 204 bin sterline alıcı buldu.