kapat
13.01.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPÜS
 NET YORUM
 HYDEPARK
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 GOOOOL
 DİYET
 TATLILAR
 SAMANYOLU
 CİNSELLİK
 TELE ŞAMDAN
 PAZAR SABAH
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

  Aspirin yılda 40 bin yaşam kurtarabilir
Aspirin üzerine yapılan 300 klinik denemede asprin ve benzeri ilaçların kan pıhtılaşmasını önleyerek, kalbi dayanıksız insanlarda kriz riskini azalttığı saptanmıştı. Ancak bu ilaçların tedavisinden yararlanabileceklerin yalnızca yarısı bu tedaviyi alıyor.
Tüm Metin

  Kadından alınan kalp erkeği kurtarıyor
Amerikalı doktorlar tarafından yapılan bir araştırma organ nakli, kalp krizi ve kalp hastalıkları tedavisinde önemli bir gelişme sağladı. Kadın vericiden alınarak erkek bir hastaya nakledilen kalp, yeni vücudunda kısa sürede kendisini onarmaya başlıyor.
Tüm Metin

  Sağlığın sırrı elmada gizli
Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, bilinçli beslenmeyle tam 38 hastalığa karşı nasıl savaşılacağının reçetesini çıkardılar. Dizinin bu son bülümünde 5 hastalık daha var... Badem: Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, E vitamini, B2 vitamini, antioksidan içerir.
Tüm Metin

  Radyo dinleyerek kanser tedavisi
Cildin üzerine yerleştirilen bir alet sayesinde kanserli hücrelere ulaştırılan radyo dalgaları, yarattığı sürtünme etkisi ve ortaya çıkardığı ısı sayesinde tümörleri yok ediyor. Tedaviden çok, kanser hastalarının acılarını dindirmek amacıyla geliştirilen yöntem tedaviye de yardımcı oluyor.
Tüm Metin

  Acı biber cilde birebir
Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, bilinçli beslenmeyle tam 38 hastalığa karşı nasıl savaşılacağının reçetesini çıkardılar. Dizinin üçüncü bölümünde 13 hastalık daha var... Hamsi: Omega-3 yağı açısından çok zengindir. Kolesterol seviyesini düşürür. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek damar tıkanıklığı...
Tüm Metin

  İlaç almaya gerek yok
Çikolatalı puding: Bu sayede vücuttaki kan istediği protein ve mineralleri alır. İngiliz Sağlık Bakanlığı, kilo kaybı yaşayanların günde 3 kez 1 hafta boyunca puding yemesini tavsiye ediyor. Peynir: 100 gramında 78 kalori bulunuyor. Yumurta: Günde 2 yumurta kadınların günlük protein ihtiyacının 4'te 1'ini...
Tüm Metin

  Ne yiyeceğinizi bilin yatağa düşmeyin
İngiliz bilim adamları, 38 hastalığa doğal yiyeceklerle nasıl kafa tutacağınızın listesini çıkardı. Londra Üniversitesi uzmanlarının hazırladığı ve Daily Mail gazetesinde yayınlanan bu doğal savaş programında hangi hastalık için masanızdan hangi yiyeceği eksik etmemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.
Tüm Metin

  Ayak masajının mucizesi
Tüm vücudun sinir uçlarının ayak altında birleştiği, çok eskilerden beri bilinen bir gerçek. Uzakdoğulular ayak masajının rahatsızlıkları iyileştirici etkilerini ilk keşfedenlerden. Sık sık uyguladıkları bu masaj sayesinde birçok rahatsızlığı ilaç kullanmadan atlatabiliyorlar.
Tüm Metin

  Kırmızı etin sabıkası tescilli
Boston'daki Tufts Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, sık sık kırmızı et yiyen kişilerin, sindirim yolu kanserlerine yakalanma risklerinin yüksek olduğunu gösterdi. Özellikle bağırsak kanserlerinde beslenmenin önemi büyük. Kırmızı etin dışında sürekli yağlı ve lif oranının az olduğu besinler...
Tüm Metin

  'Yüz felci' soğuk havayı sever
Bazı tıp uzmanları tarafından virüs kaynaklı olduğu da iddia edilen yüz felcini, halk arasında 'cereyan' denilen hava akımının tetiklediği ve özelikle kış mevsiminde hastalığın arttığı belirtiliyor. Uzmanlar, yüz felcine yakalanmamaları için vatandaşları, özellikle yüzlerini soğuk hava akımından korumaları konusunda uyarıyor.
Tüm Metin

  Seks, baş ağrısına birebir
Galler'de 1000 erkek üzerinde yapılan bir araştırma iyi bir seksin hangi sağlık sorunlarını çözdüğünü hatta yaşam süresini nasıl uzattığını ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Uzmanlar bütün bunları tek bir koşula bağlıyorlar: bilinçli seks yapmak! Uzmanlara göre haftada iki kez orgazm olan erkeklerin...
Tüm Metin

  Fazla protein yaşlandırıyor azı kanser yapıyor
Gençlik aşısı üzerinde çalışan ABD'li bilimadamlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma büyük yankı yarattı. ABD'nin saygın yayın organlarından Washington Post gazetesinin geniş yer verdiği araştırmaya göre kanserin engellenmesiyle, yaşlanmak arasında doğru orantılı bir bağlantı var.
Tüm Metin

  Zehirli mantarı nasıl anlarsınız?
Sapar, zehirli mantarın nasıl anlaşılacağını da belirtti: ''Krem renginde olan mantar, güneşte bekletildiğinde rengi koyulaşırsa zehirlidir. Bu nedenle toplanan mantarlar bir saat güneşte bekletildikten sonra yenmeli."
Tüm Metin

  Fazla A vitamini zararlı
Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yaşlılar fazla miktarda A vitamini almaktan kaçınmalı. Çünkü bu vitamin, D vitaminin vücudun kalsiyumu emmesini sağlayan özelliğini bloke ediyor. Amerikan Tıp Enstitüsü, orta yaş üzerindeki kadınların günde en fazla 700 microgram A vitamini almaları gerektiğini belirtiyor.
Tüm Metin

  Çevre dostu Buzdolabı
Dolabın Iowa eyaletindeki Ames laboratuarlarında geliştirildiği belirtildi. Yeni buzdolabı büyük çapta enerji tasarruf ettiği için elektrik masrafı da çok az. Geleneksel buzdolapları soğutma işlemi için küresel ısınmaya neden olan gazlar çıkarıyorlar. Yeni buzdolabında kullanılan özel bir alaşım, manyetik alana konulduğunda ısınıyor, çıkarıldığında ise soğuyor.
Tüm Metin

  Alkol ve sarmısaktan uzak durnayın
Kırmızı et gibi besinlerdeki hayvansal yağ kolesterolünüzü artırır. Bitkisel yağı tercih edin.Düzenlİ olarak alkol için. Günde bir ya da iki kadeh şarap kolesterol seviyenizi düşük ve düzenli tutmak için önemlidir. Az yağlı yoğurtun kolesterol seviyesini düşürmede etkin olduğu kanıtlanmıştır.
Tüm Metin

  Kronik yorgunluğu 7 günde unutun
Pazartesi: Haftaya bol miktarda B vitamini yiyerek başlayın. Bu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için şart. B vitamini tonbalığı, somon, tavuk, mısır, buğday ve fasulyede bulunur. Salı: Haftanın ikinci gününde yapmanız gereken deliksiz bir uyku çekmek. Akşam yemeğinde makarna, patates, pirinç ya da ekmek yemeyi unutmayın.
Tüm Metin

  Kaçak rakı kör ediyor
28 Aralık Cuma günü başlayan ve 3 gün süren sempozyumun genel bir değerlendirmesini yapan Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan sempozyumun amacına ulaştığını ülke genelinde 250'ye yakın göz hekiminin toplantıya iştirak ettiğini söyledi. Dr. Doğan, şu bilgiyi verdi: "Göz hekimleri geniş bir alanda yeniliklerle bilgilendirildi.
Tüm Metin

  'Şeker hastasının gözleri tehlikede'
Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Ömer. K. Doğan, şeker hastalarının mutlaka bir göz hekimince kontrol altında tutulmasının gerektiğini belirterek, "Şeker hastaları yılda en az bir kere göz doktoruna gitmeli" dedi. Prof. Meral Or, şeker hastalığında göz tedavisi uygulanmazsa bozuklukların körlüğe kadar gideceğini belirterek...
Tüm Metin

  Kaynana düşmanlığı ömrü kısaltıyor
Ohio Üniversitesi uzmanları, evli çiftlerin, yakın aile çevresiyle iyi ilişkiler içinde olmalarının, hem evliliği başarılı yaptığını hem de yaşamı uzattığını saptadılar. Araştırmacılar, genellikle bayram ve yeni yıl dönemlerinde, evli çiftlerin fırsatları değerlendirerek yakın akrabalarıyla biraraya gelmelerini...
Tüm Metin

  Asitli içecekler mideyi koruyor
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, asitli içeceklerin sağlığa etkisini tespit etmek için 20 denek fare kullanarak bir araştırma yaptı. Araştırmada farelerin yarısına 15 gün boyunca kola, diğer yarısına ise su içirildi.
Tüm Metin

  Sinir sistemi felç olabilir
Harward Üniversitesi'nde Multipl Skleroz hastası 144 kadın ile sağlıklı 288 kadın üzerinde yapılan araştırmada, 18 hasta kadının kan örneklerinde "Esptein-Barr" virüsüyle ilgili antikorlara yüksek oranda rastlandı. Bu kadınların, kanlarında antikorlara rastlanmayan kadınlara göre 4 kat daha fazla Multipl Skleroz hastalığı riski altında bulunduğu kaydedildi.
Tüm Metin

  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
Kafa derisinde bir veya daha fazla küçük yuvarlak ve yumuşak kelliklerin meydana gelmesiyle başlayan hastalığa etkili bir tedavi uygulanamadığı ve hastalığın vücuttaki bütün kılların yok olmasına neden olduğu belirtiliyor.
Tüm Metin

  E vitamini mutlaka alın!
Fareler üzerinde deney yapan ABD'li bilimadamları E vitamininin beyindeki hücreleri zedeleyen moleküllerin panzehiri olduğunu belirtti. 1 ay boyunca her gün E vitamini yüklemesi yapılan farelerin beynindeki zararlı moleküllerin yüzde 10 ile 20 oranında azaldığı ortaya çıktı.
Tüm Metin

  Katarakt tedavisinde Rekabet kızıştı
Türk Oftolmoloji Derneği İstanbul Şube'sinin Dedeman Oteli'nde düzenlediği bilimsel toplantıda bu mucize tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Şube Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Ömer Kamil Doğan yöntemin eğitim hastanelerinde başarı ile uygulandığını söyledi.
Tüm Metin

  Sağlıkta yeni site
Bizim Klinik isimli sitede sağlıkla ilgili sorular uzmanlar tarafından yanıtlanıyor. www.bizimklinik.com adresindeki sitede temel bilgilerin yanı sıra, sağlık alanındaki en son gelişmeleri içeren haber ve makalelere yer veriliyor.
Tüm Metin

  Göz bebeğini kesip iz bırakmıyorlar
Bu yöntemle yapılan katarakt ameliyatlarında Türkiye'nin dünya standardını yakaladığını söyleyen Prof. Dr. Doğan, eğitim hastanelerinde, FAKO yöntemiyle, yılda 30 bine yakın katarakt ameliyatı yaptıklarını anlattı.Prof. Doğan halk arasında dikişsiz yöntem olarak da bilinen FAKO yöntemi konusunda şu bilgiyi verdi:
Tüm Metin

  Banyodan sağlıklı çıkın
Sert bir sabun cildinizin kurumasına, pul pul dökülüp kaşınmasına ve kırışmasına neden olabilir. Bu nedenle cilt tipinize uygun, nemlendirici bir sabunu tercih edin. Cildiniz aşırı kuruysa, ıslak cildinize bebek yağı sürün.Yorgunluktan şikayetçiyseniz, her gün kısa bir duş yapın.
Tüm Metin

  Bulgur da kanser düşmanı
Ama tüketiminin ülkemizde çok yaygın olduğu bir bakliyat var ki o da tam anlamıyla kanser düşmanı. Özellikle hazır gıda sektörünün gelişmesiyle kanser yapıcı yiyecekleri duyuyoruz. Ama araştırmalar, sağlıklı yaşama katkısı olan bulgurun özellikle bağırsak kanserine karşı etkili olduğunu ortaya koyuyor.
Tüm Metin<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır