kapat
13.01.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPÜS
 NET YORUM
 HYDEPARK
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 GOOOOL
 DİYET
 TATLILAR
 SAMANYOLU
 CİNSELLİK
 TELE ŞAMDAN
 PAZAR SABAH
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 


GÜNGÖR MENGİ
Anahtar Irak
Ecevit'in ABD'ye yapacağı tarihi gezi yarın başlıyor. Bu ziyaretin sonuçları Türkiye'nin geleceğini belirleyecek önemdedir. Bizim önceliklerimiz belli. 11 Eylül sonrası İslâm dünyasına "örnek" yaratma ihtiyacı, ekonomik sorunlarımızı aşma yolunda "piyango" oldu.

A. SAVAŞ AKAT
Yolsuzluğun esas maliyeti
Çok önemli bir yasa Meclis'ten geçti. Kredi hacminin 2002 yılında da daralması ekonomide beklenen canlanmayı çok kısıtlardı. Hatta tamamen engelleyebilirdi. O bakıma banka sistemindeki zafiyetlerin giderilmesini olumlu karşıladık. Bankacılık sistemi önce Kasım ve Şubat krizleri sonucunda net varlıklarının bir bölümünü kaybetti.

ÇETİN ALTAN
"Lanetliler Bahçesi" ve doğal gaz üstüne hamasi bir manzume...
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, 2002'yi "Nazım Hikmet yılı" olarak ilan etti. Tüm dünyada yıl boyu, çeşitli etkinlikler düzenlenecek Nazım hakkında... Böylesi evrensel değerde bir ozanın hayatı, neden kahredildi Türkiye'de? Siyasetçiler; ellerine fırsat geçtiğinde...

ERDAL BİLALLAR
Esnafın sülükleri!
Esnaf krizin altında ezilirken, siftahsız kepenk indirirken, kapısına icra memurları gelirken bağlı olduğu dernekler ne yaptı? Merakımdan soruyorum; çünkü her gün Türkiye'nin değişik illerinden, ilçelerinden beni arayan esnafın "Yaz Erdal Abi! Onlara hakkımızı helâl etmiyoruz...

MURAT BİRSEL
İnternette savaş oyunları
İnternette daha emekleme çağındaysanız, yazının bu bölümünü hemen atlayın. Basit ve çok keyifli oyunlar var. Mesela www.kimsin.com bunlardan biri, orada takılın, zaten bu işin uzmanları da orayı seviyor, ara sıra uğruyor. Kaldık mı biz bize?! Şimdi adres falan vermiyorum, nasıl olsa kendiniz bulursunuz...

YAVUZ DONAT
Taze nikâh
Geçtiğimiz günlerde (7 Ocak Pazartesi) ülkemizde bir "ilk" gerçekleşti... Bir bakan "duran bürokrasiyi işletmek için" herkesten imza aldı. "Aşağıda" bir belge var. Başlığı "Kararlılık Beyanı." "Beyan" şöyle: Hakkaniyet ve hukukiliği esas alarak, vatandaşlarımıza daha kaliteli, şeffaf ve dürüst hizmet sunma...

SELAHATTİN DUMAN
İki fotoğraf arasındaki yedi fark
Reha Muhtar: O haberin ta kendisi Ali Kırca: Bir habercilik klasiği Öylesine bir not: Yıllardır bulmaca dergilerinde gördüğümüz "İki resim arasındaki yedi fark" oyunu meğer Leman dergisinden bir arkadaşımızın taze buluşuymuş..

UĞUR DÜNDAR
İşte İGDAŞ yağmasının belgeleri
İGDAŞ'ın eski Genel Müdürü Prof. Dr. Necdet Aral, 25 milyar liralık Rolex saatlerin "Gaz dağıtım işini kapabilmek amacıyla" yabancı devlet temsilcilerine hediye edildiğini söylüyor. Prof. Aral "Saatlerin bir çiftini, teknoloji satın aldığımız Fransızlar'a verdik. Diğer çiftini ise Rumen devlet yetkililerine hediye ettik!

GÜLAY GÖKTÜRK
Bir deli bir örtüyü kaldırınca...
Bunca yıllık yazı hayatım fikirle eylem, duyguyla eylem arasına duvar örmeye çalışmakla geçti. Şiddete dönüşmedikçe, zora başvurmadıkça hiçbir duygunun ya da fikrin yasaklanmaması gerektiğini söyledim durdum. Fikrin kaçınılmaz olarak eyleme dönüşeceğini; dolayısıyla eylemi engellemek için ...

OKAY GÖNENSİN
Karşılıklı-lık
Öğrencilerinden biri Konfüçyüs'e sordu: "Üstat, sık sık seçkinin karşılıklı davranması gerektiğini söylüyorsunuz. Biraz açar mısınız?" Konfüçyüs cevap verdi: "Seçkin insan üç alanda karşılıklı davranmaktan vazgeçmemelidir. İnsanın bir efendisi varsa ve ona doğru dürüst hizmet vermiyor...

ŞÜKRÜ KIZILOT
Şirketlere zorunlu avukata çözüm yolu
Anonim şirketlere ve kooperatiflere getirilen "avukat bulundurma zorunluluğu" ve bunlara her ay itibariyle yapılacak "zorunlu ücret ödemesi", yaşanılan kriz ortamının da etkisiyle tepkilere neden oldu. Hatırlatmak için özetleyelim; "avukat bulundurma" zorunluluğu 10 Kasım 2001'de yürürlüğe girdi.

ZÜLFÜ LİVANELİ
Ölümden sonra yaşam
Gözünüzün önüne, bir idam mahkumunun son saatini getirin. Şişman, oldukça çirkin ve biraz sonra ölecek olan adamın yanında dostları toplanmış; onun son sözlerini dinliyorlar. Dostların her biri çok değerli ve beyin kapasiteleri çok yüksek..

METİN MÜNİR
Yeni banka yasası göründüğü gibi değil
Bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesine yönelik yasa, son zamanların en çok eleştirilen konusu oldu. Hem Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca yerden yere vuruldu.

NEBİL ÖZGENTÜRK
Fazıl Say'a bir kez daha "saygılar"
"Bizans" ve "başkent"teki kısır çekişmelere kulağını kapatıp kendi öyküsünü dokuya dokuya geçip giden, işini iğne oyası gibi işleyen adamlara nasıl gıpta ediyorum bilemezsiniz.. "Minik" gibi görünen ama fazlasıyla "dev" olan bir haber, bazen beni o kadar mutlu ediyor ki...

İLKER SARIER
'Yönetici' belası
Yönetici denilen sınıf, insanoğlunun başına bela mıdır? Evet, beladır! Gerald Messadie'nin "Sokrates'in Karısı" isimli eserini yeni bitirdim. 2 bin 500 yıl önce, insanlar nasıl yaşıyorlardı, merak ediyorsanız açın okuyun... Benim duygularımı anlayacaksınız.

SEDAT SERTOĞLU
Ecevit'e haberler
Sayın Başbakanımız, Washington'a yarın başlayacak olan gezinizde, size bir "ödül verilecek.." Beyaz Saray tarafından değil, bir başka kuruluşun toplantısında alacaksınız bu ödülü.. Peki nedir bu ödül? Onu da yazmayalım ve sizin için hoş bir sürpriz olsun..

NADİN TASÇIOĞLU
Cesaret edene, dövizde mevduatın iki katı faiz var
Döviz mevduat faizleri düşünce, eurobond'ların müşterisi de arttı. Çünkü getirisi banka faizinin neredeyse iki katı. Uzun vadeli döviz yatırımcısı olmakta kararlıysanız, bu yazı size yol gösterecek. Bazı yatırımcılar vardır... Her şey çok iyi de gitse, kötü de gitse dövizden vazgeçmez.

MEHMET TEZKAN
Bahçeli yeni bir krizi göze alır mı?
Soru açık ve net.. MHP kanadı bastırırsa Derviş hükümetten ayrılır mı?.. DSP ve ANAP, koalisyonun uyumunu bozmamak için Derviş'i feda ederler mi?.. Artık gizli kapaklı değil.. Çekişme kamuoyunun gözü önünde sürüyor.. Eskiden Derviş'le MHP'li bakanlar takışırdı..

HINCAL ULUÇ
Asuman Krause'yi şimdi daha çok seviyorum!..
Mankenler arasında en sevdiğimdi Asuman.. Uğurkan Erez'in ekibi ile Tele-Pazar'a geldiğinde sarılır öpüşürüz.. İki kelime de konuşuruz. Hepsi o.. Ama hissedersin ya bir sıcaklık.. İşte öyle aynen.. Meğer profesyonel basketbolcu imiş.. Ünal onu yazmaya teşvik etti.. İbrahim de yolu açtı.. Şimdi deniyor..

LEYLA UMAR
Iglesias'lı utanç verici bir gece
Julio Iglesias'nın Türkiye'deki konseri Şahpari Kaşıkçı'nın marifetleri yüzü den tam bir skandala dönüştü. İşte o utanç verici gecenin hikayesi...Tanıdığımız, alıştığımız, hattâ sevdiğimiz postacılar artık kapımızı değil iki, bir kere bile çalmıyor.

ABDURAHMAN YILDIRIM
Borsanın dinlenmesinden korkmayın
Ekonomideki iyileşme rakamlara yansımaya başladı. Parasal büyüklükler içinde Türk Lirası ilk kez temmuz ayında yüzde 49 payla azınlığa düşerken döviz hesaplarının payı yüzde 51'e çıkmıştı. Liranın payı aralık ayı başında yüzde 43'e kadar düştü, yabancı paranın payı yüzde 57'ye yükseldi.

EMRE AKÖZ
Teoman'ın yaşam destek ünitesi Teoman'ın son albümü Gönülçelen, erotik bir parçayla magazin haberi oldu: "Dokunuyorum ellerine/ Aralanmış bacaklarına/ Eğilip ıslak ağzına/ Ağzımı dayıyorum son kez..." diye giden Soluk Soluğa, yoksa Deniz Akkaya için mi yazılmıştı? Reddetti Teoman.

REFİK DURBAŞ
Yeni yıla armağan...
Al yeşil peştamalı belinde, mintanının kollarını sıvamış, kasketini kaşlarının üzerine indirmiş, bereket kapısının nöbetini tutmakta... Kavanozlarda gökkuşağı renginde şekerler... Duvarda iki besmele arasında Yeşil Cami'nin sureti...Bu, Auguste Leon'un 1913 yılının haziranında Bursa'da objektifine sığdırdığı bir şekerci dükkânı...

HAYRULLAH MAHMUD
"Çucuk" ve "Filizi kırmak"
Bir dostumdan dinlemiştim...Bundan bir süre önce ABD'ye seyahati sırasında yaşadığı bir olaydan bahsetmişti... Uçak New York'a inmiş... Gümrükten geçerken, önlerinde şık giyimli, 55-60 yaşlarında bir adamdan dolayı bir süre beklemeleri gerekmiş... Memur, adamın pasaportunu birkaç defa inceledikten sonra, bilgisayarda...

HÜSNÜ ÇİL
Umut verdiler
Antalya kampında S.Graz ve Göteborg ile oynayan F.Bahçe iki maçı da 3-0 kazanarak ümit verdi. F.Bahçe'nin iyi futbol oynamasının en önemli nedeni, takımda inanılmaz bir oyun disiplininin olmasıydı. Takımın Oğuz'un tek başına olduğu dönemde çok iyi çalışmış olduğunu bu maçlarda gördük.

ÜNAL ÖZÜAK
Ender'e bravo
Radoseviç sakat, Jurkoviç de etkisiz olunca Telekom'un yarısı yok gibiydi sahada. Uzun oyuncusu Mutavdziç yeteneksiz kalıp bu pozisyonu emektar Mirko Miliçeviç ile doldurmak zorunda kalınca Türk Telekom aslında varolan gücünü kazanma direncine dönüştüremedi.

SANLI SARIALİOĞLU
İdman tadında
Daum tek hazırlık maçını yeterli gördü. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Daum, fizik kondisyona büyük önem veriyor. Bunu da fazla maç yaparak değil, antrenmanlarla geliştirmek istiyor. Ayrıca Asper ve Tamer dışında deneyeceği, göreceği futbolcu da yoktu. Sistemde de değişiklik düşünmüyor.


<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır