kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Vatandaşlık sınavı hezimeti

Giriş Saati : 16.12.2008 16:04
Güncelleme : 16.12.2008 22:04
Yeni Haber
Danimarka Halk Partisi'nin (DF) girişimleriyle zorlaştırılan Vatandaşlık sınavı, girenler için tam bir hezimet oldu. Daha önce Entegrasyon bakanlığının yayınladığı 200 soru içinden 40'ının sorulduğu sınavda bu kez 180 sayfalık bir kitaptan hazırlanan 40 soru soruldu. DF, soruların önceden yayınlanmasının sınavı anlamsız kıldığını belirtip, hükümeti değişiklik yapmaya zorlamıştı.

Zorlaştırılmış ilk Vatandaşlık sınavının sonuçları açıklandı. Her dört kişinden üçü sınavı geçmeyi başaramadı. Soruların oldukça zor ve saçma olduğunu iddia eden pek çok dil okulu sınavının iptal edilmesinin en iyi yol olacağını savunuyor.

Başvuru ücretinin 600 kron olduğu sınava 5 bin 500'den fazla kişi katılmıştı. Katılımcıların Danimarka kültürü ve tarihiyle ilgili bilgilerinin ölçüldüğü sınavda başarı oranının çok düşük olması dil okullarını alarma geçirdi. Sınavın iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Frederisberg'teki VIF dil okulu müdürü Lotte Darre sınavı "tamamıyla kabul edilemez ve uygunsuz" olarak değerlendirdi. Danimarka'nın en büyük dil okulu olan Laerdansk'dan Poul Neergaard'de benzer bir tepki göstererek soruların saçmalık sınırında gezindiğini ifade etti. "Absürd ve gereksiz tarihi detaylarla ilgili bilgi istiyorlar oysa başvuru sahiplerinin modern Danimarka toplumunun nasıl işlediğiyle ilgili genel bilgileri test edilmeliydi." diyen Poul Neergaard sınavın bu haliyle kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yılda iki sefer yapılan sınavda bu yıl pek çok yeni düzenleme yapılmıştı. Öncelikle sınavın süresi değiştirilmiş 60 dakika 45 dakikaya indirilmişti.

Ayrıca önceki sınavlarda 200 soru arasından belirlenen 40 soru soruluyor ve 28 doğru cevap vermek sınavı geçmeye yetiyordu. Ancak yapılan değişikliklerle sorular 180 sayfalık bir kitaptan seçilmeye ve 40 sorunun en az 32'sine doğru cevap verenler başarılı sayılmaya başlanmıştı. Daha önce Entegrasyon Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklanan Vatandaşlık testi 200 sorudan oluşuyordu. Sorular Kraliyet, Danimarka bayrağı, haklar ve görevler, kültür ve gelenek, Danimarka coğrafyası ve toplumu, Danimarka tarihi ve kültürü, yönetim biçimi, belediyeler ve görevleri, Danimarka ve çevresi, Danimarka ekonomisi ve refah toplumu ile kilise ve inanç konularından oluşuyordu. Her soru için 3 şık bulunurken, Entegrasyon bakanlığının kamuoyuna açıkladığı Vatandaşlık testinde çıkacak 200 soru, "Danimarka'da şu anki devletin ve kraliyetim başı kim?" sorusuyla başlayıp, "Danimarka'da 2. büyük din hangisi?" sorusuyla bitiyordu.

CİHAN