kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Mars Yörünge Kaşifi başarılı

Giriş Saati : 16.12.2008 10:43
Güncelleme : 16.12.2008 22:04
Yeni Haber
Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), Mars Yörünge Kaşifi'nin (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) bilimsel araştırmalarının iki yıllık ilk aşamasını başarıyla tamamladığını açıkladı.

NASA'dan yapılan açıklamaya göre bilim adamları, uzay aracının şu ana kadar 73 terabyte veri gönderdiğini ve bunun daha önce Mars'a gönderilen uzay araçlarının gönderdiği verilerin tamamından fazla olduğunu belirterek, MRO'nun Kızıl Gezegen'deki yüksek öncelikli yerlerin yaklaşık 10 bin gözlemini yerine getirdiğini kaydettiler.

MRO'nun Mars'ın yaklaşık yüzde 40'ının, bir ev boyutundaki cisimlerin ve yaklaşık yüzde 1'inin de bir masa boyutundaki cisimlerin ayrıntısını verecek çözünürlükte görüntülerini gönderdiğini açıklayan bilim adamları, uzay aracının ayrıca Mars'ın yaklaşık yüzde 60'ının stadyum boyutunda çözünürlüğe sahip maden haritasını çıkardığını, atmosfer ve hava durumunu kaydettiğini belirttiler.

NASA'nın Kaliforniya Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'ndan proje görevlisi Richard Zurek, bu gözlemlerin, Mars'ta suyun ne zaman ve nerede değiştiği hakkındaki teorileri test etmeye yetecek ayrıntıya sahip olduğunu ve Kızıl Gezegen'de yaşanabilir çevre arayışları için gelecek seyahatlerin daha yapıcı olmasına yardım edeceğini söyledi.

Mars Yörünge Kaşifi, bilimsel görevinin ilk aşamasını tamamlamasının ardından, Güneş çevresinde başka bir yörüngeye giren ve yaklaşık iki Dünya yılı sürecek yeni bir göreve başlıyor.