kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Terörle mücadele danışmanı terör bağlantılı çıktı

Giriş Saati : 16.12.2008 10:36
Güncelleme : 16.12.2008 22:04
Yeni Haber
İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard'ın terörle mücadele alanında danışmanlığını yapan Tunus asıllı Muhammed Ali Harrath'ın, Tunus'ta yaşadığı dönemde terör örgütleriyle bağlantıları nedeniyle soruşturmaya uğrayıp, İnterpol aracılığıyla aranmakta olduğu ortaya çıktı.

The Times'ın haberinde, Harrath'ın İnterpol'ün arananlar listesinde bulunduğu, gerçeğin ortaya çıkmasının ardından da İngiltere'de çeşitli resmi kurumların arasındaki istihbarat koordinasyonunu yürüten Barones Neville Jones'un Scotland Yard'a başvurup, Harrath'ın polis teşkilatındaki görevine son verilmesini istediği bildirildi.

Polis teşkilatı sözcüsü, Muhammed Harrath'a her yıl tekrarlanan dinler arası ilişkileri geliştirmeye yönelik forumdaki yöneticilik görevi için on binlerce sterlinlik fon akıtıldığını kabul etti.

Barones Neville Jones'un da dün Scotland Yard, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na birer mektup yazarak, ihmalin nereden kaynaklandığının ortaya çıkartılabilmesi için soruşturma yapılmasını istediği belirtildi.

Söz konusu kurumlardan Harrath'ın İngiltere'deki radikal unsurlarla mücadele konusundaki bir danışmanlık görevini nasıl olup da üstlenebildiği sorusunun yanıtını isteyen, Muhafazakar Parti'nin "gölge İçişleri Bakanlığı" görevini de yürüten Barones Neville Jones, aynı zamanda bir TV kanalının da patronluğunu yapan Harrath'la ilgili olarak, "bir kişiyle ilgili İnterpol'ün kırmızı bülteni kalkmadıkça, bu kişinin güvenlikten sorumlu bir birime danışmanlık yapması kabul edilemez" dedi.

Hükümetin sınır kontrolleri ve İngiltere'ye gelen yabancılarla ilgili güvenlik kontrolleri konusundaki eksiklerini süratle gidermesi gerektiğine işaret eden Jones, "İçişleri Bakanlığı'nın da, Scotland Yard'ın da İnterpol kayıtlarına ulaşma imkanları bulunuyor. İçişleri Bakanlığı Harrath'ı bu ülkeye ve bu işe kabul ederken, bu bilgileri hiç mi kontrol etmedi? Etmediyse niye etmedi" diye sordu.