kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

''Gemimizin tüm kurtarma donanımı mevcuttur''

Giriş Saati : 16.09.2008 09:36
Güncelleme : 16.09.2008 21:18
Yeni Haber
Bandırma Limanı'ndan ayrıldıktan kısa süre sonra batan Hayat N adlı ro-ro gemisinin sahibi Marmara N Denizcilik A.Ş'den yapılan açıklamada, batan geminin gerekli tüm kurtarma donanımının bulunduğu belirtildi.

Yazılı açıklamada, Hayat N adlı ro-ro gemisinin dün gece batmasını takiben ''olaya ilişkin gerek şoför ve gerekse olay yerinden edinildiği belirtilen bazı eksik ve yanlış bilgiler içeren açıklamaların'' bazı basın kuruluşlarında yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, bilgi ve olay anlatımlarının eksik bilgiden ve kazanın heyecanı ile yapılmış spekülatif açıklamalar ve anlatımlardan kaynaklandığı savunuldu.

Gemiyi terk esnasında bazı şoförlere can yeleği yerine yağmurluk verildiği bilgisinin gerçeği yansıtmadığı iddia edilen açıklamada, kazazedelere dağıtılan giysinin, kişiyi hipodermiden koruyan yağmurluğa benzeyen ısı koruyucu elbise olduğu kaydedildi.

''Gemimizin gerekli tüm kurtarma donanımı mevcuttur'' denilen açıklamada, geminin 5 Ağustos'ta yapılan survey denetiminde, seyahat edebilme yeterliliğini aldığı, tüm güvenlik önlemleri ve kurtarma teçhizatlarının bulunduğunun tescil edildiği ve bu halde seyahat ettiği ifade edildi.

Geminin aşırı yükleme nedeniyle yan yattığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığı da ileri sürülen açıklamada, 5 bin 327 ton kapasiteli olan geminin 2 bin 400 ton ile hareket ettiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada ''Kamyonların çoğunun ağır tonajlı olduğu iddiası doğru değildir. Gemide ETİBOR'a ait ihraç malzemesi taşıyan 34 araç mevcuttu. Ayrıca PETKİM'e ait malzeme taşıyan araçların yanı sıra, ihraç amaçlı konteyner taşıyan dorseler ile çeşitli kurumlara ait yükleri taşıyan araçlar mevcuttu. Bu kurumların taşıma kapasitesi üzerinde araçlara yük vermesi mümkün değildir'' denildi.

(AA)