kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Borsa iki günde yüzde 8.9 eridi

Giriş Saati : 16.09.2008 10:01
Güncelleme : 16.09.2008 21:28
Yeni Haber
Global finans piyasalarındaki kaygılar, Türkiye piyasalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri piyasasında düşüşler bugün de sürdü.

Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 3,83 değer yitirirken son iki günlük kayıp ortalama yüzde 8,90 oldu. Ağustos sonuna göre kıyaslama yaptığımızda ise son 16 günlük düşüş 6.108,13 puan ve yüzde 15,33'e ulaştı.

İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 780,89 puan düşerek 33.736,35 puandan kapandı.

Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer kaybı yüzde 2,26 oldu.

İlk seanstaki 564,20 puanlık düşüş dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 1.345,09 puan geriledi.

Hisse senetleri günlük ortalama yüzde 3,83 değer yitirdi ve son iki buçuk ayın en düşük seviyesinden kapandı.

Yatırım Finansman'dan Stratejist Fatih Baykan, "Global finans piyasalarına yönelik endişeler artıyor. Bunun etkisiyle İMKB'de de sert satışlar yaşanıyor. Fed'in bu akşam açıklayacağı faiz kararı önemli. Olası bir faiz indirimi piyasalarda kısa bir rahatlama sağlasa da orta vadede endişeler yeniden canlanır" dedi.

İMKB Ulusal 100 endeksi günü yüzde 3.83 kayıpla 33,736.35 puanda tamamladı. İMKB'de işlem hacmi ise düne göre yüzde 3.9 azalarak 1.34 milyar YTL oldu.

İMKB'deki düşüş işlem hacmi yüksek bankacılık hisseleri öncülüğünde gerçekleşirken, sektör endeksi yüzde 4.56'lık düşüşle seansı tamamladı.

Global Menkul Değerler'in seans içi strateji raporunda yer alan değerlendirmesinde, yurtdışında ABD mali sistemindeki konsolidasyon sürecine yönelik gelişmeler ön planda kalmaya devam ederken bugün Fed'in faiz kararı ve açıklayacağı olası önlemlerin yakından izleneceğine dikkat çekildi.

Raporda şu değerlendirmeye yer verildi:
"Son yaşanan gelişmeler sonrasında piyasalarda Fed'den faiz indirim beklentileri güçlenirken, bu yönde olası bir kararın kısa vadeli rahatlama yaratsa da bu aşamada etkisinin sınırlı kalma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bir kısım ise bankanın faizi bugün değiştirmeyeceğini ancak toplantı sonrasında büyümeye ve piyasalara ilişkin kaygıları ön plana çıkaracağını tahmin ediyor."

"Toparlanma çabalarının sınırlı kalmaya devam ettiği endekste kısa vadede azalan trendin 34,800 seviyesini direnç haline getirerek 33,300 denenmek üzere devam etmesinin beklendiği belirtilen raporda,"32,500 Temmuz ayından gelen ikincil güçlü destek; 35,500 ikinci direnç seviyesidir. Düşük riski isteyen yatırımcıların alım için güçlü destek seviyelerine geri dönüşleri beklemelerini tavsiye ederiz."

SİGORTA SEKTÖRÜNDE %6'DAN FAZLA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Global finans piyasalarındaki olumsuz hava ve dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden American International Group'un zor durumda olmasının etkisiyle sigorta sektörü endeksi yüzde 6.12 düşüşle 87,501.24 puandan kapattı.

Sektör hisselerinden Güneş Sigorta yüzde 14.80, Aviva Sigorta yüzde 8.06, Ray Sigorta ise yüzde 12.62 kayıpla günü tamamladı.

EFG İstanbul'dan Analist Mete Yüksel, "Sigorta şirketlerinin hemen hemen tamamında bir stratejik ortaklık hikayesi söz konusu. Bu konuda şirketler bazı görüşmeler yapıyordu. Ancak global finans piyasalarındaki mevcut olumsuz koşullar, portföyünde sigorta sektörü hissesi bulunduran yatırımcıları 'ben bu riski şu ortamda taşımak istemiyorum' şeklinde bir algılamaya yönlendirmiş olabilir" dedi.

Yüksel ayrıca, "Yatırımcının bu algılamasına AIG ile ilgili gelişmelerin de bir ucu dokunmuş olabilir" diye ekledi.

New York eyalet yetkilileri tarafından 20 milyar dolarlık kredi sağlanan sigorta şirketi AIG'in varlığı, kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi notunu düşürmeleri sonrasında tehlikeye girmişti.

DOLAR 5 AY ÖNCEKİ SEVİYEYE YÜKSELDİ
Lehman Brothers'ın iflas başvurusu ve sigorta şirketi American International Group'un likidite sorunu nedeniyle artan global tedirginlik, dolara olan talebi de artırıyor.

Bankalararası piyasanın spot kapanışında en iyi dolar alış ve satış kotasyonları 1.2775/1.2800 YTL oldu. Kotasyonlar gün içinde en yüksek 1.2835 YTL seviyesini işlem gördü. Bu verilere göre bankalararası piyasanın dünkü kapanış verilerine göre YTL'nin dolar karşısındaki değer kaybı gün içinde en yüksek yüzde 1.79'a ulaştı. Kotasyonlar en son 30 Nisan'da bu seviyesinden işlem görmüştü. Dolar günü 1.2770/1.2769 YTL seviyesinden kapadı.

Merkez Bankası gösterge dolar kurunu 1.2708/1.2769 YTL, euro kurunu 1.8081/1.8168 YTL; euro/dolar paritesini ise 1.4228 olarak açıkladı. Bu kurlara göre YTL'nin yıl başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 8.77, euro karşısındaki değer kaybı ise yüzde 5.65 oldu.

Dolara talebin artırmasıyla kur ve faizde yaşanan yükselişi Fed'den faiz indirim beklentisinin yanı sıra kurda müşteri satışları, bonoda da lokal bankaların alımları frenledi.

ABD Merkez Bankası (FED) Para Piyasası Kurulu bugün TSİ 2115'te gecelik borçlanma faizlerine ilişkin kararını açıklayacak. Bankacılar FED'in kararının piyasaları her iki yönde de ciddi anlamda etkileyeceğinden şüphe duymadıklarını belirtiyor.

Fed faiz indirimi beklentisinin doların 1.30 YTL'ye yükselmesinin önüne geçtiğini belirten ING Bank döviz masası işlemcisi Tolga Aktan, "Piyasa çok gergin. Dolar/YTL kotasyonların bir miktar daha yukarı gitmesini bekliyorduk ancak Fed'in faizlerde indirime gideceği beklentisi yukarı yönlü hareketleri bir miktar engelledi. Fed'in 25 hatta 50 baz puan indirim yapabileceği konuşuluyor" dedi.

Başka bir bankanın işlemcisi ise "Şube bazlı dolar satışları yükselişin sınırlı kalmasında etkili oldu" dedi.

"BONODAKİ YÜKSELİŞİ YERLİLER FRENLİYOR"
Bankacılar, tahvil/bono piyasasında global kaygılar nedeniyle artan yabancı ağırlıklı satışların yerel bankaların son birkaç günde gerçekleştirdiği 2 milyar YTL'ye ulaşan alımlarla ve Fed beklentileriyle dengelendiğini söylediler.

Piyasada yoğun alım yapan bankalardan birinin tahvil/bono işlemcisi, "Tahvil/bono piyasasında alım tarafında yerli bankalar var. Faizlerin bir miktar daha yükselmesini beklememize rağmen portföy oluşturmak için bu seviyelerin uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu düşüncemizden dolayı da banka olarak biz alımlar yapıyoruz. Biz olmasak faizler daha yukarı çıkardı" dedi ve ekledi:
"Dışarıda çalkantı var. Lehman Brothers'ın batmasından ve AIG'den dolayı satış baskısı var ancak biz dünyanın en yüksek faizini veren ülkeyiz. PPK'nın öngördüğü gibi petrol fiyatları iyi senaryoda 140 dolar kötü senaryoda 105 dolar seviyesindeydi. Şimdi 88 dolara gelmiş durumda. Dolar 1.28 YTL seviyelerine geldi. Ancak bu sebeplerin cari açığa olumlu katkısıyla birlikte uzun vadede ekonomiye etkisinin çok olumlu olacağını düşünüyoruz. Alım kararımızda bu gelişmelerinde etkisi var."

Tahvil/bono piyasasında gösterge olan 14 Nisan 2010 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi spot kapanışta yüzde 19.40 oldu, valörlüde ise yüzde 19.42'de bulunuyor. Dünkü spot piyasa kapanışı yüzde 19.26 olan gösterge kıymetin bileşik faizi geçen hafta Cuma günü spotta yüzde 18.81 olmuştu.


AVRUPA BORSALARI DA DEĞER KAYBEDİYOR
Avrupa borsaları, Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflasını istemesi ve dünyanın en büyük sigortacılık grubu olan Amerikan AIG'in de sıkıntıda olması nedeniyle bugün de düşmeye devam ediyor.

Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE 100 Endeksi, şu sıralar yüzde 1,84 değer kaybederek 5.108,60 puana indi.

Almanya'da borsanın temel göstergesi DAX Endeksi de yüzde 1,75 azalarak 5.957,79 puana, Fransa'da CAC 40 Endeksi de yüzde 1,61 düşerek 4,101,85 puana geriledi.

FED TOPLANIYOR
Bu arada ABD Merkez Bankası (Fed) bugün yüzde 2 olan gösterge faizini görüşmek için toplanıyor.

Fed'in para politikası organı Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugünkü toplantıda gösterge faiz oranını değiştirme niyetinde olmadığı belirtiliyor.

Ancak Fed'in, bugün mali sektör ve piyasalarda başka bir keskin bozulma halinde düşüncesini değiştirebileceği yorumları da yapılıyor.


AVRUPA BANKALARI PİYASALARA PARA POMPALIYOR
Avrupa Merkez Bankaları, piyasalara taze para verdiler.
Avrupa Merkez Bankası (AMB), Lehman Brothers sonrası sıkışan piyasaların likidite sorunun çözmek için bugün 70 milyar avro piyasaya sürdü.

Avrupa Merkez Bankası, dün de 30 milyar avro piyasaya vermişti.
Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası ise piyasalara 25,2 milyar avro nakit sağladı.

İsviçre Merkez Bankası da, piyasalara 5 milyar avro enjekte etti.
Avrupa'daki merkez bankaları tarafından piyasaya verilen nakit paranın, bankalar tarafından anında eritildiği vurgulanıyor.


IMF: "MERKEZ BANKALARININ LİKİDİTE DESTEĞİNDEN MEMNUNUZ"
Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, Lehman Brothers'ın iflas etmesi ve Merrill Lynch'in satışının, yeniden yapılanmanın ve ABD mali sektörünün sağlamlaşmasının bir parçası olduğunu söyledi.

Lipsky yaptığı açıklamada, ''Bu sektörün etkinliğinin düzelmesi için gerekli bir koşul'' dedi. Mali krizin derinleşmesinin hızı ve ölçeğinin kısa vadeli belirsizlikleri artırdığını ve daha fazla mali sıkıntının göz ardı edilemeyeceğini vurgulayan Lipsky, ''Bu bakımdan, merkez bankalarının aldığı likidite desteği önlemlerinden memnunuz'' diye konuştu.

Lipsky, IMF'nin, Wall Street'in önemli bankalarına ilişkin gelişmelerin getirdiği ek risklere rağmen, 2009 yılı için küresel büyüme görünümünün aşamalı olarak düzeleceği tahminini sürdürdüğünü de ifade etti.

IMF, temmuz ayında açıkladığı son resmi tahmininde, 2009 yılı için nisan ayında yüzde 3,8 olan büyüme tahminini yüzde 3,9'a revize etmişti.

İNGİLTERE MALİYE BAKANI
Bu arada İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, mali sistemde istikrarı sağlamak için hükümetlerin, düzenleyici kurumların ve merkez bankalarının birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Darling, BBC radyosuna verdiği demeçte, mali ve ekonomik belirsizliğin bütün ülkeleri etkilediğini, ancak petrol fiyatındaki gerilemenin cesaret verici bir işaret olduğunu belirtti.

Uluslararası alanda hareket etmeye ihtiyaç bulunduğunu, dün ABD Merkez Bankasının (FED), Avrupa Merkez Bankasının (AMB) ve İngiltere ile Japonya merkez bankalarının piyasaya müdahalede bulunduğunu ifade eden Darling, ''Çok zor bir zaman olduğu açık. Bu durumdan kurtulacağımıza eminim'' dedi.

Gelecekte bu tür bir şeyin olma olasılığını azaltmak adına sistemi sağlamlaştırmak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Darling, insanlarının paralarını bankaların hisselerine koyması için bankalarının pozisyonlarını açıklamaları, daha fazla açıklık ve şeffaflığa ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.